Kategorie AktualnościPorady

HomeKit: włącz–wyłącz za pomocą przycisku programowalnego

Dość dawno temu, bo już w iOS 10.3, Apple wprowadził w HomeKit „Bezstanowy przełącznik programowalny”, czyli przycisk wyzwalający sceny i akcje w HomeKit. Jest to odpowiedź nie tylko na potrzeby tych, których iPhone parzy w dłoń. Często użycie fizycznego przycisku jest po prostu wygodniejsze. Przyciski tego typu pojawiły się w ofercie wielu producentów.

Trzy stany bezstanowego przełącznika

Przełącznik (przycisk) programowalny, do pracy wymaga „Centrum akcesoriów”, czyli Apple TV 4, 4K, iPada podpiętego do zasilania i przebywającego w domu lub HomePoda. To właśnie centrum akcesoriów wykona akcję zleconą przez przycisk.

Jednym przyciskiem można wywołać trzy polecenia za pomocą pojedynczego wciśnięcia, dwukrotnego wciśnięcia lub dłuższego przytrzymania. Do każdego z nich można przypisać za pomocą aplikacji Dom scenę, kilka scen lub akcję wykonaną na jednym, lub wielu akcesoriach.

Jednak co zrobić, gdy po prostu chcemy załączać i wyłączać jedną lub kilka żarówek? Nie ma na to prostej metody, czy akcji. Za to jest „skomplikowana”.

Wyzwalacz, warunek, scena

Te trzy słowa określają „skomplikowaną”, ale skuteczną metodę na uzyskanie zwykłego przycisku „włącz–wyłącz”. Jednocześnie pokazują, jak kiepskim produktem jest systemowa aplikacja Dom.

Ponieważ Dom jest, jak wspomniałem kiepski, użyjemy darmowej aplikacji Eve.

Uruchamiamy program i pukamy w zakładkę „Scenes”.

Dalej na gorze pukamy w „Rules” i na dole w „Add Rule”.

Jesteśmy informowani o tym, jak będzie przebiegać programowanie. Dokładnie tak jak w nagłówku. Pukamy w „Next”.

Wyzwalacz

Pukamy w „Add Trigger” i dalej wybieramy w „Accessory”: „Other Value”. Następnie w odpowiednim pokoju odnajdujemy przycisk oraz włączamy go „wajchą” i wybieramy jeden z trzech stanów np. „Jednokrotne wciśnięcie”. Pukamy w „Add” i „Next”.

Warunek

W tym kroku pukamy w „Add Value Condition” i następnie w odpowiednim pokoju odnajdujemy włącznik (lampę), którym chcemy sterować, a w zasadzie ten, który będzie ustalał, czy nastąpi wyłączenie, czy włączenie.

Zaznaczamy (włączamy) odpowiednie urządzenie i ustalamy stan. Na początek „Wyłącz”, czyli „Off” (aby się nie pomylić). Pukamy „Next”, aby przejść do wyboru scen.

Scena

Dobrze mieć wcześniej przygotowane dwie sceny, jedną włączającą sterowaną lampę lub włącznik, a drugą odwrotną. Jeżeli ich nie przygotowaliśmy, to teraz mamy okazję po przewinięciu na dół ekranu i puknięciu w „Add scene”. Wybieramy akcesorium, czyli nasz włącznik lub lampę z kroku „Value Condition” i ustalamy w scenie akcję odwrotną. Czyli jeżeli warunkiem było „Wyłączony”, to dajemy „Włącz”. Nadajemy nazwę scenie. W ostatnim kroku nadajemy nazwę regule.

Jesteśmy już w połowie drogi. Teraz należy wszystkie czynności powtórzyć, tworząc kolejną regułę przypisaną do jej samej akcji w przycisku, czyli np. „jednokrotne wciśnięcie”, ale wybierając warunek odwrotny, czyli „On”, a w scenie wyłączamy sterowane akcesorium.

Wyjaśnienie

Przyciśnięcie przycisku (dowolne z 3 możliwych) wywołuje akcję (pierwszą). Sprawdzany jest warunek, czy lampa jest wyłączona. Jak nie to nic się nie dzieje, jak tak, to uruchamiana jest scena włączająca lampę. Dalej jest wykonywana kolejna akcja (bo obie są przypisane do tej samej komendy), sprawdzany jest jej warunek i zależnie od stanu przełącznika wykonywamy lub nie i to zawsze odwrotnie niż w poprzedniej regule.

Uwaga: w aplikacji Dom możemy nie zobaczyć przypisanych w ten sposób do przycisku, akcji. Niech to nas nie zmyli.

I w ten oto skomplikowany, ale skuteczny sposób zrobiliśmy z przycisku przełącznik. To oczywiście najprostszy wariant. Można w ten sposób sterować za jednym zamachem wieloma akcesoriami np. zestawem żarówek w żyrandolu.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.