^
Procesory A14 będą w technologii 5 nm, a wykona je TSMC

Technologia 5 nm w iPhone’ach już za rok

Jaromir Kopp

24 stycznia 2019

Zeszłoroczne iPhone’y są w niezbyt pokaźnym gronie urządzeń wyposażonych w procesory, w których zastosowano technologię 7 nm. W masowej produkcji tak duże zagęszczenie tranzystorów w układach scalonych opanowało jako pierwsze TSMC. Jest to od jakiegoś czasu jedyny producent procesorów projektowanych przez Apple.

Technologia 5 nm w TSMC już w tym roku

Jak podaje Patently Apple, cytując The Digitimes, szef TSMC poinformował, że warta 24 miliardy dolarów fabryka dedykowana do rozwoju nowych technologii, rozpocznie wykonywanie próbnych serii, jeszcze w tym kwartale. Pełną zdolność produkcji układów 5 nm TSMC osiągnie w 2020 roku. W tym samym kampusie firma rozpoczęła już prace nad układami o 3 nm.

poinformował, że warta 24 miliardy dolarów fabryka dedykowana do rozwoju nowych technologii, rozpocznie wykonywanie próbnych serii, jeszcze w tym kwartale. Pełną zdolność produkcji układów 5 nm TSMC osiągnie w 2020 roku. W tym samym kampusie firma rozpoczęła już prace nad układami o 3 nm.

Dla nas najważniejsza jest informacja, że „wszyscy nasi klienci stosujący technologię 7 nm, są zaangażowani w rozwój 5 nm”. Oznacza to, że Apple również już pracuje z inżynierami TSMC nad przyszłorocznymi procesorami. W tym roku nowe iPhone’y i iPady nadal będą wyposażone w procesory 7 nm.

Co technologia 5 nm oznacza dla użytkowników?

Technologia pozwali umieścić więcej tranzystorów na tej samej powierzchni. Może to pozwolić zmniejszyć cały układ lub co bardziej prawdopodobne umożliwi umieszczenie dodatkowych rdzeni i jednostek wykonawczych. Przypomnę, że obecne procesory A12 zawierają 6,9 miliarda tranzystorów. To znacznie więcej niż w A11 wykonywanym w technologii 10 nm który, choć jest o 5% większy ma jedynie 4,3 miliarda tranzystorów.

Spodziewana większa moc obliczeniowa to nie jedyna korzyść z gęstszego upakowania elementów w procesorach. Jak być może zauważyliście nowe iPhone’y, choć są wydajniejsze i mają porównywalne lub ciut mniejsze baterie, to ich czas pracy lekko się wydłużył. Podobnie może być przy kolejnej zmianie technologii wykonania układów.

Zdjęcie tytułowe pochodzi z Wikipedii

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. kfiaciarka

    Wydaje mi się, że fragment „poinformował, że warta 24 miliardy dolarów fabryka dedykowana do rozwoju nowych technologii, rozpocznie wykonywanie próbnych serii, jeszcze w tym kwartale. Pełną zdolność produkcji układów 5 nm TSMC osiągnie w 2020 roku. W tym samym kampusie firma rozpoczęła już prace nad układami o 3 nm.” się zdublował.