Wybierz Strona

Technologia 5 nm w iPhone’ach już za rok

Technologia 5 nm w iPhone’ach już za rok

  • 1
  • 24.01.2019
Jaromir Kopp

Zeszłoroczne iPhone’y są w niezbyt pokaźnym gronie urządzeń wyposażonych w procesory, w których zastosowano technologię 7 nm. W masowej produkcji tak duże zagęszczenie tranzystorów w układach scalonych opanowało jako pierwsze TSMC. Jest to od jakiegoś czasu jedyny producent procesorów projektowanych przez Apple.

Technologia 5 nm w TSMC już w tym roku

Jak podaje Patently Apple, cytując The Digitimes, szef TSMC poinformował, że warta 24 miliardy dolarów fabryka dedykowana do rozwoju nowych technologii, rozpocznie wykonywanie próbnych serii, jeszcze w tym kwartale. Pełną zdolność produkcji układów 5 nm TSMC osiągnie w 2020 roku. W tym samym kampusie firma rozpoczęła już prace nad układami o 3 nm.

poinformował, że warta 24 miliardy dolarów fabryka dedykowana do rozwoju nowych technologii, rozpocznie wykonywanie próbnych serii, jeszcze w tym kwartale. Pełną zdolność produkcji układów 5 nm TSMC osiągnie w 2020 roku. W tym samym kampusie firma rozpoczęła już prace nad układami o 3 nm.

Dla nas najważniejsza jest informacja, że „wszyscy nasi klienci stosujący technologię 7 nm, są zaangażowani w rozwój 5 nm”. Oznacza to, że Apple również już pracuje z inżynierami TSMC nad przyszłorocznymi procesorami. W tym roku nowe iPhone’y i iPady nadal będą wyposażone w procesory 7 nm.

Co technologia 5 nm oznacza dla użytkowników?

Technologia pozwali umieścić więcej tranzystorów na tej samej powierzchni. Może to pozwolić zmniejszyć cały układ lub co bardziej prawdopodobne umożliwi umieszczenie dodatkowych rdzeni i jednostek wykonawczych. Przypomnę, że obecne procesory A12 zawierają 6,9 miliarda tranzystorów. To znacznie więcej niż w A11 wykonywanym w technologii 10 nm który, choć jest o 5% większy ma jedynie 4,3 miliarda tranzystorów.

Spodziewana większa moc obliczeniowa to nie jedyna korzyść z gęstszego upakowania elementów w procesorach. Jak być może zauważyliście nowe iPhone’y, choć są wydajniejsze i mają porównywalne lub ciut mniejsze baterie, to ich czas pracy lekko się wydłużył. Podobnie może być przy kolejnej zmianie technologii wykonania układów.

Zdjęcie tytułowe pochodzi z Wikipedii

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Komentarz

  1. kfiaciarka

    Wydaje mi się, że fragment „poinformował, że warta 24 miliardy dolarów fabryka dedykowana do rozwoju nowych technologii, rozpocznie wykonywanie próbnych serii, jeszcze w tym kwartale. Pełną zdolność produkcji układów 5 nm TSMC osiągnie w 2020 roku. W tym samym kampusie firma rozpoczęła już prace nad układami o 3 nm.” się zdublował.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poradnik do macOS

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!