Wybierz Strona

Pasek kameleon do Apple Watch? Patent Apple

Pasek kameleon do Apple Watch? Patent Apple

  • 1
  • 09.01.2019
Jaromir Kopp

„Świecąca opaska do zegarka”, tak brzmi tytuł patentu przyznanego właśnie przez urząd USA dla firmy Apple. Przedmiotem wynalazku jest pasek do zegarka, który ma świecić w ciemności i to różnymi kolorami.

Bezpieczeństwo i moda

Sami pewnie zauważyliście, a mam nadzieję, że również macie na wyposażeniu, różne gadgety, które zwiększają bezpieczeństwo, gdy poruszamy się nieoświetloną drogą. Dodatkowo każdy z posiadaczy zegarka (nie tylko od Apple), chce, aby jego zegarek i pasek się czymś wyróżniały lub odwrotnie, delikatnie komponowały się z resztą garderoby. Ten patent ma być odpowiedzią na obie potrzeby.

Pasek z diodami i oprogramowanie

Wg opisu zawartego w patencie, pasek ma być wyposażony w przewodzące i rozpraszające światło równoległe rurki, które będą zaopatrzone w przynajmniej jedną diodę mogącą świecić w wielu kolorach. Oczywiście pasek może być elastyczny lub nie i uzupełniony w odpowiednie do rodzaju paska zapięcie.

Dodatkowo Apple opisuje oprogramowanie, które za pomocą aparatu w iPhone dobierze kolor, a być może i wzór na pasku dla Apple Watch składający się z równoległych linii. W patencie jest też mowa o źródle zasilania, ale dość ogólnikowo. Najprawdopodobniej pasek będzie żerował na baterii zegarka, choć nie jest wykluczone, że może mieć własne zasilanie np. w zapięciu.

Pomysł jest bardzo prosty i interesujący. Jednak uważam, że szanse na jego wdrożenie nie są zbyt duże. W ciemności nie będzie problemu z ekonomicznym energetycznie osiągnięciem dobrego efektu. Jednak za dnia uzyskanie widocznego i do tego estetycznego wyglądu, może wymagać znacznie większej ilości energii, której jak wiadomo, na nadgarstku zbyt wiele nie mamy. Choć z drugiej strony, ładny jasny pasek za dnia, który wieczorem zacznie świecić, może być również atrakcyjny.

Patent ma numer 10,175,653 w amerykańskim Urzędzie Patentowym.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Komentarz

  1. Paweł Nyczaj

    Czysto teoretycznie za dnia pasek może zmieniać kolory dzięki wbudowanemu elastycznemu ekranowi eink, który w nocy byłby po prostu podświetlany na biało. Ale koszt takiego paska dorównałby cenie Apple Watcha. Jak dla mnie najpraktyczniejsze byłyby wbudowane w pasek białe diody LED znajdujące się w pobliżu zegarka pełniące funkcję naręcznej latarki. Zasilanie można umieścić w zapięciu. Takie coś byłoby praktyczniejsze od paska podświetlanego na różne kolory

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!