^
Pasek kameleon do Apple Watch

Pasek kameleon do Apple Watch? Patent Apple

Jaromir Kopp

9 stycznia 2019

„Świecąca opaska do zegarka”, tak brzmi tytuł patentu przyznanego właśnie przez urząd USA dla firmy Apple. Przedmiotem wynalazku jest pasek do zegarka, który ma świecić w ciemności i to różnymi kolorami.

Bezpieczeństwo i moda

Sami pewnie zauważyliście, a mam nadzieję, że również macie na wyposażeniu, różne gadgety, które zwiększają bezpieczeństwo, gdy poruszamy się nieoświetloną drogą. Dodatkowo każdy z posiadaczy zegarka (nie tylko od Apple), chce, aby jego zegarek i pasek się czymś wyróżniały lub odwrotnie, delikatnie komponowały się z resztą garderoby. Ten patent ma być odpowiedzią na obie potrzeby.

Pasek z diodami i oprogramowanie

Wg opisu zawartego w patencie, pasek ma być wyposażony w przewodzące i rozpraszające światło równoległe rurki, które będą zaopatrzone w przynajmniej jedną diodę mogącą świecić w wielu kolorach. Oczywiście pasek może być elastyczny lub nie i uzupełniony w odpowiednie do rodzaju paska zapięcie.

Dodatkowo Apple opisuje oprogramowanie, które za pomocą aparatu w iPhone dobierze kolor, a być może i wzór na pasku dla Apple Watch składający się z równoległych linii. W patencie jest też mowa o źródle zasilania, ale dość ogólnikowo. Najprawdopodobniej pasek będzie żerował na baterii zegarka, choć nie jest wykluczone, że może mieć własne zasilanie np. w zapięciu.

Pomysł jest bardzo prosty i interesujący. Jednak uważam, że szanse na jego wdrożenie nie są zbyt duże. W ciemności nie będzie problemu z ekonomicznym energetycznie osiągnięciem dobrego efektu. Jednak za dnia uzyskanie widocznego i do tego estetycznego wyglądu, może wymagać znacznie większej ilości energii, której jak wiadomo, na nadgarstku zbyt wiele nie mamy. Choć z drugiej strony, ładny jasny pasek za dnia, który wieczorem zacznie świecić, może być również atrakcyjny.

Patent ma numer 10,175,653 w amerykańskim Urzędzie Patentowym.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Paweł Nyczaj

    Czysto teoretycznie za dnia pasek może zmieniać kolory dzięki wbudowanemu elastycznemu ekranowi eink, który w nocy byłby po prostu podświetlany na biało. Ale koszt takiego paska dorównałby cenie Apple Watcha. Jak dla mnie najpraktyczniejsze byłyby wbudowane w pasek białe diody LED znajdujące się w pobliżu zegarka pełniące funkcję naręcznej latarki. Zasilanie można umieścić w zapięciu. Takie coś byłoby praktyczniejsze od paska podświetlanego na różne kolory