^

Program na dziś: Bear

Tomasz Wołkowski

25 grudnia 2018


Bear to moja mniej kosztowna alternatywa dla Ulysses’a. Bear to rozbudowany notatnik przeznaczony na macOS. Mimo minimalistycznego interfejsu, oferuje on wiele funkcji formatowania tekstu i świetnie sprawdzi się w roli edytora tekstu. Program można pobrać za darmo z App Store. Jeśli chcemy rozszerzyć aplikację do wersji Pro musimy zapłacić 59,99 zł. Jest to jednorazowa opłata i wychodzi znacznie taniej, niż abonament Ulysses’a.

Bear jako alternatywa dla Ulysses’a

W interfejsie aplikacji znajdziemy trzy kolumny: dzięki pierwszej z nich notatki można organizować za pomocą hasztagów. Druga z nich stanowi pełną listę notatek – dostępna jest także wyszukiwarka oraz możliwość przypinania wybranych treści na szczycie listy. W trzeciej kolumnie możemy zapoznać się z treścią notatek oraz je edytować. Układ można dostosować do własnych potrzeb poprzez ukrycie pierwszej lub pierwszej i drugiej kolumny.

Formatowanie tekstu zawiera między innymi tworzenie hierarchicznych nagłówków, użycie kursywy czy pogrubienie, stworzenie listy numerowanej i punktowanej, a także osadzenie cytatu, hiperłącza oraz obrazka. Bear umożliwia także wygodny pogląd metadanych – po kliknięciu przycisku w prawym górnym rogu okna, użytkownik zobaczy datę i autora ostatniej edycji, liczbę znaków i słów oraz orientacyjny czas, jaki poświęcić trzeba na zapoznanie się z notatką. Możliwe jest także przesłanie notatki mailem, za pomocą komunikatorów czy serwisów społecznościowych.

W wersji darmowej programu możliwy jest eksport notatki jedynie do formatu MD, niemożliwa jest także synchronizacja danych z wersją edytora przeznaczoną na iOS-a oraz zmiana schematu kolorystycznego interfejsu.

W ustawieniach możemy dostosować wygląd notatek, na których pracujemy. Znajdziemy tam: wielkość czcionki, interlinia, wcięcie lub odstępy między paragrafami. Do codziennej pracy wystarczy darmowy wariant aplikacji, jednak bardziej wymagający użytkownicy, mogą pokusić się o wersję PRO. Pozwala ona synchronizować dokumenty między urządzeniami, zmieniać motywy kolorystyczne, a także zapisywać notatki w formatach takich jak PDF, HTML, RTF, DOCX oraz JPG.

Proponuję, abyście na filmie zobaczyli wszystkie funkcje, o których pisałem.

Tomasz Wołkowski

Nazywam się Tomasz Wołkowski i od 2006 r. korzystam z rozwiązań firmy Apple, kiedy to kupiłem MacBooka White 13" , był to pierwszy komputer od Apple z procesorem Intela. Od tamtego czasu korzystam tylko z rozwiązań Apple. Teraz prowadzę swoją firmę, ale w dalszym ciągu znajduję czas na to, żeby śledzić wydarzenia, dotyczące firmy z Cupertino.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Lukasz

    Za dostęp do wersji PRO jest roczna lubmiesieczna subskrypcja a nie jednorazowa opłata.