^
Zakupy w aplikacji na prezent

Zakupy wewnątrz aplikacji na prezent?

Jaromir Kopp

20 grudnia 2018

Otrzymanie fajnej aplikacji jako prezent jest bardzo przyjemne. Obradowanie również. Czasem są też wygodną formą instalacji płatnego programu dla osób, które nie chcą lub nie mogą dodać innej formy płatności do konta Apple ID. Jednak w ten sposób nie dawało się sprezentować dodatków kupowanych wewnątrz aplikacji. Ma się to zmienić.

Zakup na prezent. Nowa opcja dla deweloperów.

Teraz wszystko w rękach deweloperów. Apple nie wprowadził własnego mechanizmu, który ułatwi, czy zautomatyzuje takie prezenty. Jednak w wytycznych App Store opublikowanych w środę, zamieścił paragraf, który pozwala na wprowadzenie w aplikacji takiego mechanizmu.

Aplikacje mogą udostępniać innym osobom przedmioty, które kwalifikują się do zakupu w aplikacji. Takie prezenty mogą być zwrócone tylko pierwotnemu nabywcy i nie podlegają wymianie.

Oznacza to, że deweloper może umieścić w programie funkcję, która umożliwia zamiast skonsumowania zakupu wewnątrz aplikacji przez płacącego, wysłania go np. w postaci specjalnego kodu do wybranej osoby. I to ona będzie mogła korzystać z opłaconej przez darczyńcę funkcji.

Kiedy będziemy mogli z tego skorzystać?

To zależy od deweloperów i ich pomysłów na zorganizowanie i zabezpieczenie metody przekazywania zakupów. Nie jest to trywialne, ale również nie aż tak skomplikowany, aby nawet mały jednoosobowy wydawca sobie z tym nie poradził.

Ponieważ taka funkcja wydaje się atrakcyjna dla wielu „wykluczonych” z zakupów, deweloperzy raczej chętnie skorzystają i nie będziemy musieli zbyt długo czekać na pierwsze programy, które takie zakupy na prezenty zaoferują.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. mw.

    Wszystkiego dobrego na święta. Aby jabłka wpadały obficie do domowego koszyka każdego wielbiciela Apple`a i Redaktora Jaromira także. I co drobniejsze rajskie jabłuszka do koszyczków pomniejszych. Żeby każdy gadżet sprawiał radość i nie zawiódł oczekiwań. I spełnienia marzeń w 2019. Monika W. DBL