^
Shazam bez reklam

Shazam bez reklam, tak jak Apple obiecało

Jaromir Kopp

17 grudnia 2018

Minął rok od momentu, gdy dowiedzieliśmy się, że Apple chce przejąć Shazam. I wcale ten krok nie wydawał się dziwny. Aplikacja, która potrafi rozpoznawać utwory po „wysłuchaniu” ich fragmentu, posiada olbrzymią bazę danych użytkowników i muzyki, była łakomym kąskiem dla Apple. Zresztą muzyka to niejedyny powód.

Reklamom mówimy twarde nie!

Proces przejęcia Shazam był dość długotrwały między innymi z powodu Komisji Europejskiej, która sprawdzała, czy zakup Apple nie będzie miał wpływu na wolnorynkową konkurencję.

był dość długotrwały między innymi z powodu Komisji Europejskiej, która sprawdzała, czy zakup Apple nie będzie miał wpływu na wolnorynkową konkurencję.

Dwa i pół miesiąca temu, Apple sfinalizowało przejęcie i obiecało, że usunie z aplikacji reklamy. I tak się właśnie stało. Banery już nie zakłócają korzystania z programu.

Jako ciekawostkę dodam, że poza potężnym serwisem muzycznym, Shazam posiada sporo patentów i rozwiązań z dziedziny styku rozszerzonej rzeczywistości i przemysłu reklamowego. Te dziedziny są również bardzo bliskie Apple. W pierwszej ma ono spore osiągnięcia, czym niestety nie może pochwalić się w reklamie.

posiada sporo patentów i rozwiązań z dziedziny styku rozszerzonej rzeczywistości i przemysłu reklamowego. Te dziedziny są również bardzo bliskie Apple. W pierwszej ma ono spore osiągnięcia, czym niestety nie może pochwalić się w reklamie.

Shazam wie co jest grane

Aplikacja po odsłuchaniu fragmentu muzyki z bardzo dużym prawdopodobieństwem, nawet gdy jest ona tylko tłem w reklamie, rozpozna utwór i wykonawcę. To nie koniec. Zaproponuje wysłuchanie utworu w Apple Music lub innych serwisach, a nawet pokaże tekst piosenki, który będzie odpowiednio przesuwać i podkreślać, niemal jak w karaoke.

Shazam w App Store

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Marix43

  Coś się stało z tekstem, podwójne akapity.

 2. Marix43

  Coś się stało z tekstem: podwójne akapity.

 3. Marix43

  Teraz jest ok

 4. Marlice

  Dalej nie jest ok 🙂