Kategorie AktualnościOpinie

Siri offline? Patent Apple na to wskazuje

Asystentka głosowa Apple Siri, która budzi u nas spore emocje w związku z uporczywym brakiem współpracy w języku polskim, może doczekać się trybu pracy bez dostępu do sieci, czyli offline.

Siri i jej problemy

Polski język to nie jest jedyny problem Siri. Niestety, choć to nie jest moja opinia, bo z braku doświadczenia z Siri nie zdołałem jej sobie wyrobić, pozostaje ona w tyle za niektórymi konkurencyjnymi rozwiązaniami. Nie jest to jednak problem algorytmów, ale tak jak to bardzo dokładnie wyjaśnił na łamach Mój Mac Magazynu Jędrzej Fulara z firmy Sparkbit, jest to wynik wysokich standardów prywatności w Apple.
Po prostu Siri ma mniejszą pożywkę z danych. Są one tam, gdzie to możliwe anonimizowane, czyli pozbawiane cech pozwalających na połączenie ich z konkretną osobą. Dodatkowo Apple nie karmi Siri wszystkimi danymi, jakie mamy w iPhone’ach, iPadach i komputerach. Na dostęp do części z nich użytkownik musi wyrazić zgodę o czym, jesteśmy dokładnie informowani. Dlatego na serwerach Siri danych jest mniej niż u „konkurencji”, a te, co są przechowywane, zostały pozbawione cech wiążących je z konkretnymi osobami.
Nie zmienia to faktu, że do logicznej analizy zapytań wypowiadanych przez użytkowników i wynajdywania odpowiedzi, potrzebne są znaczne zasoby mocy obliczeniowej i danych.
Obecnie jednak Neural Engine w iPhone’ach może zapewnić już wystarczającą szybkość przetwarzania, aby wykonać przynajmniej część zadań Siri bez dostępu do serwerów. Trochę więcej problemów mogą stworzyć dane i wzorce potrzebne do tego. Zobaczcie, że sam moduł rozpoznawania mowy w celu zwykłego dyktowania, który można pobrać w macOS zajmuje prawie 700 MB. A to tylko rozpoznawanie mowy!

Przy okazji interesujące jest, dlaczego jeszcze nie możemy w iOS dyktować bez dostępu do sieci tak jak w macOS.

Patent na pracę offline

Jak podaje Apple Insider, urząd patentowy opublikował patent, którego jednym z elementów jest sposób działania Siri bezpośrednio w urządzeniu, czyli bez konieczności wspierania się odległymi serwerami. Jak już pisałem, moc obliczeniowa nowszych iPhone’ów jest już wystarczająca, a z 64 GB lub więcej, da się wykroić kilka GB dodatkowego miejsca na dane dla Siri. Jeżeli się takiego trybu doczekamy, to zapewne będzie on opcjonalny, jak moduł dyktowania w macOS.

Link do patentu.
W takim trybie można by używać Siri, gdy nie mamy dostępu do sieci albo gdy po prostu nie chcemy, aby za wiele naszych danych wędrowało na serwery. Można się domyślać, ze Siri „unplug” miałaby jeszcze mniejsze możliwości, ale z pewnością dodałaby przypomnienie, sprawdziła kalendarz, zapisała wiadomość, włączyła światło itp. To nadal bardzo pomocne.
Jest jeszcze inny aspekt: bezpieczeństwo. Pewność Siri „off” nie zależałaby od jakości dostępu do sieci. Czas odpowiedzi byłby zależny jedynie od naszego zapytania. To jest bardzo ważne np. jeżeli byśmy chcieli używać Siri w aucie czy innych sytuacjach, gdzie nie możemy być skazani na kaprysy internetu.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.