^
iPhone XR

iPhone XR sprzedaje się poniżej oczekiwań?

Jaromir Kopp

5 listopada 2018

Tak by wynikało ze źródeł cytowanych przez Nikkei Asian Review. Apple poinformował swoich dostawców, że nie będzie uruchamiał opcji dodatkowych zamówień na iPhone’y XR.

iPhone XR mniej atrakcyjny?

Wydawałoby się, że iPhone XR, którego stosunek możliwości do ceny, jest bardzo wysoki, będzie hitem sprzedaży dla wszystkich, którzy chcą zaoszczędzić tysiąc dwieście złotych.
Jest duży, szybki, ma Face ID i robi ładne zdjęcia z „efektami”. Jednak Apple przeliczyło się co do sprzedaży, choć jego debiut był wg analityków, lepszy niż iPhone’a 8 i 8 Plus rok temu.
Jak podaje Mac Rumors, cytujący Nikkei Asian Review, zamówienia mogą być mniejsze o 20-25% od pierwotnie, optymistycznie zakładanych.

Co może być tego przyczyną?

Możliwe, że XR nie jest tak atrakcyjny, jak XS. Wg opinii z salonów Apple, klientów odstrasza jego „gruba” w porównaniu do modeli z ekranami OLED ramka.
Dodatkowo konkurencją wewnętrzną są dla niego iPhone 8 Plus, a nawet 7 Plus, których ekrany mają większą rozdzielczość i posiadają 3D Touch. Nie każdy zwraca uwagę na procesor.
Inną sprawą jest fakt, że na pierwszą linię w kolejkach po nowe modele udają się fani technologii, zapaleńcy i pospolici „szpanerzy”. Nie chcą oni modelu „popularnego”. Chcą najlepszy dostępny. Jeżeli tak, to XR ma szansę odrobić straty w ciągu kilku miesięcy. Po prostu jego sprzedaż może być mniej podatna na mody, debiuty, humory oraz fochy.
Oby tylko z tego powodu szefostwo Apple nie doszło do wniosku, że nie opłaca się tworzyć tańszych urządzeń.
Zobacz też: iPhone XR – czy warto kupić ten telefon?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. asli

  Mam jeszcze jedną propozycję co może być nie tak… CENA!

 2. krzysztof P.

  ” asli ” jaka cena? człowieku! przeciez XR kosztuje ” TYLKO! ” 849€! to jak za darmo, płacisz owe 849€ i masz Apple, masz iOS, jesteś elità, masz przez 5 lat darmowa aktualizacje do najnowszego systemu itd…itp… Zazdrośnicy pisza ze Apple nie bedzie podawac ilości sprzedanych iPhone’ow ponieważ chca ukryć spadki, HaHaHa normalnie smiech na sali, prawda jest taka ze nie beda podawac wyników aby nie wpędzać konkurencji w kompleksy, sprzedaż iPhone wystrzeliła tak w gore ze czas oczekiwania na nowego XR siega nie pol roku,a półtorej roku! dostawy sa na maj 2020.
  Przepraszam za IRONIE! ale nie moglem sie powstrzymac!

 3. mm

  O ile wszystkie nowe ajfony to cegły, to XR to potwornie toporna cegła. Nic dziwnego, że iPhone 8 świetnie się sprzedaje. Przy tych cegłach to wygodny, lekki, poręczny sprzęt. Nie brzmi to za dobrze, bo większość zgadza się, że iP8 jest przestarzały.

 4. Mariusz

  Jako następca iPhona 8, XR jest świetny. W porównaniu do X, czy XS wypada blado. Apple niestety strzeliło sobie w stopę wycofując X. Ludzie zamiast rzucić się na XR wolą kupić używanego iPhona X z ubiegłego roku, w cenie czasami nawet nieco niższej.