^

Koniec wsparcia dla TLS 1.0 i TLS 1.1 w Safari

Jaromir Kopp

16 października 2018

TLS to metoda szyfrowania bezpiecznych połączeń pomiędzy przeglądarkami internetowymi a serwerami. W ten sposób są zabezpieczane dane transmitowane z i do systemów bankowych, ale i również i na naszym serwerze mojmac.pl. Od jakości tego szyfrowania zależy bezpieczeństwo naszych danych, często wrażliwych. Koniec wsparcia dla TLS 1.0 i TLS 1.1 to dobra wiadomość.

Koniec wsparcia dla TLS 1.0 i TLS 1.1 w Safari już w marcu… 2020

Data wydaje się dość odległa, bo aż półtora roku musi minąć, aż z WebKit „wylecą” przestarzałe protokoły transportowe. To czas, który otrzymali nieliczni administratorzy serwerów i urządzeń, które nie wspierają TLS 1.2.
Przypomnę, że TLS 1.0 jest używany od 1999 roku, a 1.1 od 2006. Choć nie wykryto metod pozwalających na złamanie tych zabezpieczeń, to uznaje się, że nie są one w pełni bezpieczne.
Zalecany protokół w wersji 1.2 jest standardem od 2008, a wersja 1.3 została udostępniona w tym roku. Są one znacznie lepiej zabezpieczone przed różnymi praktycznymi i teoretycznymi sposobami ataku od poprzednich rozwiązań.

Czy strony przestaną działać?

Wg wpisu na blogu webkit.org raczej nie ma powodów do obaw. Obecnie z TLS 1.2 i nowszych korzysta 99,6% połączeń szyfrowanych wykonywanych z Safari. Jedynie 0,36% to stare protokoły, których wsparcie zakończy się za półtora roku.
Nie tylko zespół rozwijający WebKit podjął taką decyzję. Również na początku 2020 roku Firefox, Chrome i Edge zaprzestaną obsługiwania połączeń TLS 1.0 i TLS 1.1.
Z ciekawości sprawdziłem, czy ta decyzja nie sprawi problemów z tanimi urządzeniami IoT. Okazało się, że nawet najprostszy NONOS dla ESP8266 obsługuje TLS 1.2.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy