^
Czas przed ekranem niestraszny dla dzieci

Czas przed ekranem niestraszny dla dzieci

Jaromir Kopp

15 października 2018

Czas przed ekranem to funkcja, o którą apelowały do Apple różne instytucje zajmujące się dziećmi oraz uzależnieniami. Ma ona za zadanie informować, ile czasu spędzamy ze smartfonem, jakie programy marnują nasz czas najbardziej, ile powiadomień dziennie otrzymujemy, jak często mamy włączony ekran. Dodatkowo system pozwala wprowadzać limity czasowe na kategorie aplikacji np. gry, czy socjal-media.

Limity dla aplikacji

Właśnie ten rodzaj ograniczenia okazał się dla dzieci najgorszy. Rodzice mogą go używać, aby ich pociechy nie marnowały zbyt wiele czasu np. na granie.
Wystarczy wejść na telefonie dziecka w Ustawienia lub użyć Kontroli rodzicielskiej z Chmury rodzinnej. Dalej wchodzimy w Czas przed ekranem i Limity aplikacji. Tam wybieramy kategorię i ustalamy maksymalny dzienny limit minut. Można też wybrać różne wartości zależnie od dnia tygodnia. Gotowe! Mamy kontrolę nad skłonnościami do gry naszej pociechy. Do czasu.

Siedmiolatek zhakował iOS 12

A przynajmniej ograniczenia czasu dla aplikacji. Jak podaje businessinsider.com,  jeden z rodziców zauważył, że jego pociecha gra dłużej, niż pozwalałyby na to limity nałożone w Czas przed ekranem. Okazało się, że 7-latek znalazł sposób na limit! Gdy system zablokuje grę, kasują ją i ściąga ponownie z App Store i to „resetuje” licznik. Genialne!
Kolejny rodzic poskarżył się na forum Apple, że jego dziecko w dwie minuty znalazło sposób na ograniczenia. Mniej elegancki, ale równie skuteczny. Po prostu cofa zegar systemowy w ustawieniach.
Wynika z tego jeden wniosek. Apple powinno rozpocząć rekrutację testerów bezpieczeństwa w podstawówkach, a może nawet w przedszkolach.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (8)
L

8 komentarzy

 1. Olek

  System też został złamany w moment

  • Jaromir Kopp

   Jasne… od czerwca się pałowali. I nie złamany z zrootowany aby sobie JB robić.

 2. Soban

  U mnie czas przed ekranem działal może z tydzień (podgląd aktywności dziecka). Potem i mi i żonie przestało wyświetlać. Próbowałem coś z tym powalczyć ale po prostu noe działa..

 3. Pawciu

  U mnie też nie działa czas u dziecka. Jak były limity to działał, jak wyłączyłem limity to nic się nie wyświetla. Sprawdzałem u kumpla, jemu też nic nie pokazuje. Dziwnie działa ta funkcja.

  • Jaromir Kopp

   Sprawdzałem na sobie i działa.

 4. Jerry

  U mnie kontrolna rodzicielska także nie działa. Limity czasu ustawione, czas aplikacji ograniczony a córa w najlepsze hula na komórce……..do d..y z taką funkcjonalnością. Rodzic tylko myśli że ma kontrolę

 5. dami0604

  U mnie działa wszystko. Zapomniałem tylko hasła do Czasu przed ekranem u córki w telefonie. Czy ktoś wie jak usunąć to hasło?

 6. Nie

  Ja sam złanałem czas przed ekranem ale troche inaczej.Rodzice mają Face ID w telefonach a znałem tylko hasło do tel bo potpatrzyłem,założyłem sobie własne face id które pozwoliło mi zmienić hasło przed ekranem itp