Na możliwość płacenia za pomocą iPhone’a lub zegarka czekaliśmy cztery lata od premiery tej usługi w USA. W Polsce płacenie za pomocą urządzeń Apple spotkało się wręcz z entuzjastycznym przyjęciem. Jednak jest nadal usługa płatnicza Apple niedostępna w naszym kraju oraz wszystkich innych poza Stanami. Tą usługą są płatności bezpośrednie uruchomione w USA rok temu. Czy Apple Pay Cash już niebawem w Europie będzie działać? Jeżeli tak, to czy również w Polsce?
To system pozwalający na przesyłanie pieniędzy pomiędzy użytkownikami urządzeń z iOS oraz watchOS. Dodatkowo w ten sposób można (będzie) płacić za towary i usługi podczas kontaktów z firmami za pomocą Business Chat.
Saldo z wpłat na nasze konto Apple Pay Cash można wykorzystać od razu na zakupy za pomocą Apple Pay lub przelać na konto bankowe. Jeżeli będziemy płacić środkami z podpiętych do konta kart debetowych, to nie będzie pobierana prowizja. Jeżeli z kredytowych, to w USA pobierane jest 3%.
Takie poszlaki znaleziono w iOS 12.1. Opcja płatności, nawet gdy nie jest jeszcze skonfigurowana, pojawia się w aplikacjach w wiadomości. Niestety nadal nie udaje się dokończyć konfiguracji, choć wszystkie kroki są spolszczone. Były zresztą już przynajmniej częściowo w iOS 12. Nadal należy okazać się numerem ubezpieczenia amerykańskiego i dodatkowo sfotografować dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość. Cała procedura kończy się teraz niepowodzeniem.
Jednak nie tylko pojawienie się opcji Apple Pay Cash w Wiadomościach na iPhone i zegarku świadczy o jakimś ruchu Apple w stronę rynków poza USA. Pomału pojawiają się strony wsparcia z opisem konfiguracji. Część już nawet jest przetłumaczona, a data aktualizacji to 28-30 sierpnia. Na razie wszędzie znajdują się odniesienia do dolarów i USA.
Należy pamiętać, że obroty i zyski z Apple Pay poza granicami USA są o wiele większe, niż w rodzimym kraju, gdzie każda nowa sieć handlowa rozpoczynająca obsługę Apple Pay jest wydarzeniem. Jednak w Polsce i wielu państwach Europy (poza Niemcami) terminale bezstykowe są standardem. Możliwe, że Apple skusi się na ten większy kawałek rynku i wdrożenie Apple Pay Cash nie będzie trwało kolejnych 4 lat.
Ułatwieniem może być to, że np. w USA płatności bezpośrednie Apple obsługuje jeden bank. Zawsze łatwiej dogadać się z jedną instytucją.
A przy okazji interesujące będzie podejście regulatorów rządowych do takich płatności. Czy Apple Pay Cash jak nazwa wskazuje, będzie traktowane jak gotówka? Czy będą obowiązywały limity na płatności między firmami?
Z innych pytań: Jak Apple poradzi sobie z przewalutowaniem? Czy będą dopuszczalne transakcje transgraniczne?
Podczas pisania tego art. nastąpiły pewne zmiany podczas prób konfiguracji. Obecnie przestał pytać o numer ubezpieczenia amerykańskiego, jedynie system prosi o zdjęcie dokumentu tożsamości. Co więcej, choć na iPhone i Apple Watch już region przestawiony jest na polski, to konfiguracja rozpoczyna się tylko na zegarku. iPhone podaje błąd.
Oby to nie były czcze nadzieje – w rodzinie i wśród znajomych mam przewagę użytkowników iPhone’ów, więc usługa bardzo by się przydała.
Źródło: applemust.com
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.