^
iPhone Xs i Max rozebrane, a w środku kilka istotnych niespodzianek

iPhone Xs i Max rozebrane, a w środku kilka istotnych niespodzianek

Jaromir Kopp

22 września 2018

Na to czekam zawsze po premierze nowych urządzeń. Od dziecka lubiłem wiedzieć, co jest w środku i z tego powodu często rozkręcałem różne rzeczy. Na szczęście z pomocą Taty równie często udawało się je przywrócić do stanu pierwotnego. Jednak nowego iPhone’a zdecydowanie bym nie rozkręcał, dlatego cieszę się, że robi to za nas i to w bardzo profesjonalny sposób iFixit.com. Tym razem w nowych iPhone’ach znalazł kilka istotnych niespodzianek.

Większe matryce

Być może przegapiłem, ale raczej o tej nowości nie wspominano podczas konferencji. Według informacji z iFixit powierzchnia matrycy obiektywu szerokokątnego w iPhone’ach Xs jest aż o 32% większa niż w iPhone X! Przy takiej samej ilości piksli oznacza to znaczne zwiększenie ich powierzchni. Interesujące jest, że Apple informuje o takim samym „świetle” nowych obiektywów, co by oznaczało, że większa powierzchnia nie została spożytkowana dla większej jasności, ale dla zwiększenia dynamiki i mniejszej ilości szumów. Nowa funkcja „Smart HDR” najpewniej nie wszystkie swoje niuanse zawdzięcza wyłącznie mocy obliczeniowej Neural Engine i algorytmom sztucznej inteligencji. Nowa jakość będzie wynikać również z większych pikselków reagujących na światło. Nadal pozostaje zagadką, czy iPhone XR też ma taki sam aparat szerokokątowy jak Xs, ale wiele wskazuje na to, że tak.
Większa matryca aparatu w iPhone Xs

Bateria w Xs Max

Niedawno pisałem, że w nowym Xs zastosowano baterię składającą się z jednego ogniwa w kształcie litery L. Jednak do Xs Max trafiła wersja składająca się tak, jak w oryginalnym iPhone X, z odpowiednio większych, dwóch ogniw połączonych ze sobą.
iPhone Xs i Max rozebrane, a w środku kilka niespodzianek

Dodatkowa antena

To widać nawet z zewnątrz. Na dole ramki obudowy, w okolicach mikrofonu pojawiła się nowa izolacja oddzielająca elementy metalowe. Wiele wskazuje na to, że może to być antena Gigabit LTE. Pierwsze testy szybkości transmisji danych wykazują znaczny jej wzrost niezależnie od sieci (w USA).

Trzy przetworniki audio

Może to nie jest jakaś nowość, ale mnie zainteresowała. Dwa są oczywiście używane do obsługi lewego i prawego kanału stereo, ale trzeci napędza nie dźwięk, a dotyk, czyli Haptic Engine.

Nowe układy sterujące energią

Po moich przejściach z wyłączającymi się na chłodzie iPhone’ami temat układów sterujących zasilaniem jest mi bliski. Po wielu rozmowach w serwisach doszedłem do wniosku, że Apple nie miało szczęścia do tych elementów. Wymiana ich w serwisach nieautoryzowanych to jedna z częstszych fuch. Jak na razie Apple z własnymi chipami radzi sobie dobrze, więc jest szansa, że i teraz będzie mniej awarii związanych z zasilaniem.

eSIM… taki sam jak w Google Pixel 2 XL

Czyli Apple nie bawił się w umieszczanie obwodów odpowiedzialnych za eSIM we własnym chipie, a zastosował standardowy układ do tego przeznaczony: ST33G1M2. To taki sam jak w Apple Watch s3 3G/LTE.
Jak pisałem zaraz po konferencji. Nowe urządzenia jeszcze długą będą nas zaskakiwać.
Zdjęcia: ifixit.com

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Witek

  Jaromir, pikseli a nie piksli

 2. Witek

  Sorry pomyliłem się, jak zobaczyłem „pikselków” to aż sprawdziłem odmianę faktycznie i można pisać „piksli”, niesamowite… A co do pikselków, ta jako zdrobnienie chyba też…

  • Jaromir Kopp

   Czyli „pikselików”?

 3. Zbyszek

  Szerokokątny , a nie szerokątowy…

  • Jaromir Kopp

   Racja, dzięki 😉