^
iOS 12.1 naprawia Bluetooth?

iOS 12.1 naprawia Bluetooth?

Jaromir Kopp

24 września 2018

Mam silne wrażenie graniczące z pewnością, że iOS 12.1 uwolnił mnie od jednego drobnego, ale denerwującego problemu. Nie tylko moje doświadczenie sugeruje, że Apple w iOS 12.1 naprawia Bluetooth.

Problem rowerzysty

Od wielu lat, myślę, że przynajmniej czterech, obserwowałem dziwną przypadłość. Jak wiecie mam rower „naszpikowany” gadgetami w postaci licznika prędkości i kadencji oraz ekranu wyświetlającego dane z iPhone’a. Do tego oczywiście dochodzi galwaniczny pulsometr. I wszystko działa pięknie… z małymi wyjątkami.
Przez wiele lat, jeżeli mój iPhone przełączał się między BTS-ami (stacjami bazowymi 3G/LTE) lub zmieniał rodzaj transmisji z 3G na LTE, przez moment dane z sensora prędkości i kadencji przestawały napływać. Włączała się na kilka sekund pauza, a po chwili wszystko wracało do normy. Skutkowało to tym, że średnia prędkość wyświetlana podczas jazdy była ciut większa niż zapisana w iPhone, a na trasie trafiały mi się maleńkie odcinki „zpauzowane”.
I tak przez kilka lat, kilka systemów, kilka iPhone’ów i co ważne z dwoma różnymi sensorami prędkości i kadencji.

iOS 12.1 i 40 km na rowerze

Z nową betą przejechałem dwa razy po około 20 km i ani razu nie miałem wspomnianych przypadłości. Jak się domyślacie, jadąc rowerem, iPhone często przełącza się pomiędzy stacjami BTS. Po drodze „do Biedronki” przynajmniej 4-6 razy i drugie tyle podczas powrotu. I wcześniej w tych momentach zawsze miałem „przerwy”. Tym razem jednak nie zauważyłem podczas jazdy żadnej, a zapisany wynik średniej prędkości pierwszy raz od lat pokrywał się z wyświetlanym pod koniec trasy.
Gdy pochwaliłem się tą nowością Tacie, wyszło na jaw, że u niego na iPad Air 2 ustąpiły problemy z rozłączaniem słuchawek Bluetooth, wraz z instalacją publicznej bety iOS 12.1. To o tyle interesujące, że audio używa „pełnego” Bluetooth, a moje sensory niskoenergetycznego Bluetooth LE.
Dlatego jestem ciekaw Waszych opinii na temat iOS 12.1 i Bluetooth.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Krzysztof

    Ja niigdy nie miałem takich problemów nawet na betach. Natomiast mam inny problem z bluetooth na apple tv 4K + AirPods. Kiedy słucham czegoś z iPada / iPhona mogę biegać po całym domy bez jakiegokolwiek zerwania a na apple tv strasznie tnie nawet kiedy lekko rękę podniosę do ucha. Co prawda wciśnięte jest we wnękę szafki pod tv ale sporo tam miejsca. Macie podobnie?

    • Jaromir Kopp

      Przestaw ją 10-15 cm i sprawdź. Z falami 2,4 Hz dzieją się cuda od odbić.