^

iPhone Xs… większa bateria o mniejszej pojemności

Jaromir Kopp

20 września 2018

iPhone Xs już został rozebrany. Tym razem słynny z tego typu striptizów iFixit został wyprzedzony przez holenderski serwis fixjeiphone.nl. W środku nie ma zbyt wielu różnic względem iPhone X, ale należy pamiętać, że fixjeiphone.nl nie pokazał, co kryje zlutowana, podwójna płyta główna. Jest jednak pewna ciekawostka: większa bateria o mniejszej pojemności.

Większa bateria o mniejszej pojemności, ale w jednym kawałku.

Pod koniec stycznia pisałem o przymiarkach firmy LG do produkcji baterii o nietypowych kształtach specjalnie dla Apple. Niestety w świetle obecnych informacji tytuł art. „Pojemniejsze baterie od LG w przyszłych iPhone’ach” okazał się błędny.
Przypomnę, że iPhone X ma baterię składającą się z dwóch ogniw. W sumie ma ona kształt litery L, pozwalający na wykorzystanie przestrzeni zwolnionej przez mniejszą, bo dwuwarstwową płytę główną. Nowe baterie „przepowiedziane” w styczniu i odkryte w iPhone Xs składają się z jednego ogniwa. Teoretycznie pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca, które w poprzedniej dwuelementowej baterii zajmowały dodatkowe złącza i folia.
Jednak bateria, choć ma dokładnie takie samo napięcie nominalne, posiada minimalnie mniejszą pojemność (około 2%). Zastanawiające jest, na co została spożytkowana dodatkowa objętość ogniwa, bo nie widać również różnic w grubości. Być może zastosowano bardziej odporną i trwalszą konstrukcję. Tego niestety nie dowiemy się zbyt szybko.
Na pocieszenie dodam, że baterie w iPhone’ach Xs Max i XR mają jak dotąd rekordowe pojemności, co przekłada się na podawane przez Apple czasy pracy.
Źródło: fixjeiphone.nl

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. rym

    komputerswiat.pl/nowosci/wydarzenia/2018/38/huawei-znow-trolluje-apple-tym-razem-poszlo-o-baterie.aspx XD