Wybierz Strona

Skróty. Finalna wersja aplikacji już u deweloperów. Jutro szaleństwo aktualizacji!

Skróty. Finalna wersja aplikacji już u deweloperów. Jutro szaleństwo aktualizacji!

 • 3
 • 16.09.2018
Jaromir Kopp

Czy Wasze iPhone’y, iPady i zegarki już przygotowane na jutrzejsze szaleństwo aktualizacji startujące o 19.00? Pamiętajcie o zrobieniu archiwum przed aktualizacją i naładowaniu baterii! Przy okazji jutro powinna pojawić się aplikacja Skróty. Finalna wersja GM zapowiada się bardzo atrakcyjnie.

Co to jest aplikacja Skróty?

To efekt przejęcia przez Apple Workflow. Program pozwala na tworzenie własnych, często bardzo skomplikowanych skryptów mogących przetwarzać dane, zdjęcia, filmy, dokumenty. Pobierać je z aplikacji lub systemu i wysyłać, zapisywać. Ponadto skrypty będą mogły sterować wieloma funkcjami systemu i prowadzić interakcje z użytkownikiem i zdalnie sterować komputerami za pomocą SSH.
W sukurs aplikacji Skróty przychodzą usługi systemowe jak skróty Siri oraz interfejsy specjalnie dostosowane do Workflow, a teraz Skrótów w innych programach.

Co nowego w Skrótach GM (finalnych)?

Notka do wydania opisuje jedynie w sekcji „Rozwiązane problemy”, „Ograniczona ilość akcji dostępnych w wersji beta”.
Ograniczona ilość akcji dostępnych w wersji beta
 
Oznacza to, że w aplikacji pojawi się więcej możliwych do wykonania kroków skryptu i akcji. Po pobieżnym przejrzeniu widać, że przybyło ich naprawdę sporo.
Kolejną zmianą jest wymóg iOS 12. Bety mogły działać jeszcze na iOS 11. To jest w zasadzie logiczne.
Widać też znaczne przewagi nad oryginalnym Workflow. Skróty mogą włączać i wyłączać Wi-Fi oraz Bluetootch, czy tryb samolotowy. Dodatkowo co mnie zaskoczyło, Skróty mogą wysłać wiadomość iMessage lub SMS bezpośrednio z aplikacji. Workflow, tak jak inne programy przygotowywał wiadomość, którą musieliśmy wysłać samemu. To tylko efekt 5-minutowego, pobieżnego przeglądania nowej wersji, z pewnością nowości jest więcej.
Skróty nie są instalowane wraz z systemem. Choć sposób tworzenia w nich zadań i bardzo bogata kolekcja „gotowców” ułatwia szybki start laikom, to nie jest to program dla każdego. Dlatego chętni będą mogli go pobrać z App Store, do czego Was gorąco już jutro namawiam.
Pamiętajcie o naszym kursie Workflow. Co do zasady „programowania” w Skrótach nie zmieniło się prawie nic. Zmianie uległ interfejs, jest więcej możliwych akcji oraz program jest całkowicie spolszczony, ale przykłady z kursu będą działać.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

3 komentarze

 1. BBB

  Już to widzę, jak przeciętny użytkownik programuje sobie skróty 😉

  Odpowiedz
 2. QDS

  Workflow w WatchOS 5 działa? Bo gdzieś słyszałem, że Skróty nie mają wersji na zegarek – to prawda?
  Mam dużo skryptów właśnie głównie z wykorzystaniem w zegarku, głównie dlatego ogarniałem sobie ten program.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!