^
eSIM, eSIM'owi nierówny, czyli którzy operatorzy wspierają Dual-SIM w nowych iPhone'ach

eSIM, eSIM'owi nierówny, czyli którzy operatorzy wspierają Dual-SIM w nowych iPhone'ach

Jaromir Kopp

15 września 2018

Jak już wspominałem, konferencja konferencją, ale o nowych produktach nadal wszystkiego nie wiemy. Ciągle zaskakują nas nowe informacje, niektóre cieszą inne wcale nie. Do tej drugiej kategorii niestety zalicza się ta wiadomość: eSIM, eSIM’owi nierówny.

Gdzieś muszą być różnice: eSIM, eSIM’owi nierówny.

Lista operatorów wspierających eSIM w iPhone’ach Xs, Xs Max oraz XR jest krótsza niż ta, na której znajdują się operatorzy, w których sieciach można używać Apple Watch 3G/LTE.
Co jeszcze bardziej interesujące, obie listy mają bardzo niewielką część wspólną. Wśród operatorów obsługujących eSIM w iPhone’ach jest kilku, którzy nie figurują na liście Apple Watch.
Początkowo mnie to zaskoczyło, jednak po chwili porównałem sposoby aktywacji eSIM w iPhone i w Apple Watch.
Apple Watch z modemem dzieli ten sam numer telefonu co macierzysty iPhone. Procedura dodawania zegarka do abonamentu jest przeprowadzana przez system, a dokładniej aplikację Watch. W iPhone numer obsługiwany przez eSIM jest samodzielny (przynajmniej, zanim doda się do niego zegarek) i procedura jest inna. Skanuje się kod otrzymany od operatora lub używa odpowiednio dostosowanej aplikacji tegoż.
Najprawdopodobniej za tym wszystkim stoją jedynie pewnie drobne (mam nadzieję) niuanse w oprogramowaniu na serwerach operatorów, jednak na razie nie ma pewności, że np. uruchomienie eSIM w Orange, które zostało zapowiedziane na ten rok i potwierdzone podczas konferencji przez rzecznika Orange Polska w kontekście iPhone’ów, będzie oznaczać możliwość używania w tej sieci Apple Watch 3G/LTE. Oczywiście również wykluczyć się tego nie da. I z nadzieją na to pragnę Was i siebie zostawić… do wyjaśnienia.
Oto lista operatorów wspierających eSIM w iPhone’ach, stan na 14 września 2018.

 • Austria: T-Mobile
 • Kanada: Bell
 • Chorwacja: Hrvatski Telekom
 • Czechy: T-Mobile
 • Niemcy: Telekom, Vodafone
 • Węgry: Magyar Telekom
 • Indie: Airtel, Reliance Jio
 • Hiszpania: Vodafone Spain
 • Wielka Brytania: EE
 • USA: AT&T, T-Mobile USA, Verizon Wireless

Obie listy znajdziecie u Apple tu: eSIM Apple Watch, eSIM iPhone

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. Red

  Za chwilę będzie dostępna oferta Truphone. W przypadku tego operatora będzie to prepaid ale z możliwością przeniesienia numeru od dotychczasowego operatora.

  • Jaromir Kopp

   W Polsce? Gdzieś coś więcej można się dowiedzieć?

 2. Robot

  A mogli dac wszedzie zwykłą tackę na 2 simy i każdy byłby zadowolony jak we wszystkich normalnych telefonach. Teraz zaczyna się kombinowanie. No ale dobrze, ktoś musi to przetestować

 3. X

  Błagam, bez tego pierwszego przecinka w tytule. To boli. Bardzo.

 4. Qwas

  A iPhone x obsługuje e-sim?

 5. Paweł Nyczaj

  @Jaromir Kopp, jest polska strona Truphone https://www.truphone.com/pl/. Niestety ostatnie wydarzenia z Folx, a wcześniej z Vectone nie skłaniaja do ufania operatorom wirtualnym. mam na myśli nagłe wyjście z rynku sieci Vectone, a niedawno także Folx. Truphone jest wprawdzie operatorem globalnym, ale jednak ludzie bardziej zaufają operatorom z własna infrastrukturą