^
iOS 12 i watchOS 5 obowiązkowe od marca 2019. To znacznie większe tempo niż rok temu

iOS 12 i watchOS 5 obowiązkowe od marca 2019. To znacznie większe tempo niż rok temu

Jaromir Kopp

14 września 2018

Wczoraj nad ranem, jak co roku nadszedł mail od Apple informujący, że można już wysyłać aplikacje wykorzystujące nowe systemy. Udostępniono Xcode 10 GM, który umożliwia skompilowanie i wysłanie do App Store’ów dostosowanych do iOS 12, watchOS 5, tvOS 12 oraz macOS 10.14 Mojave programów. Jednak na końcu maila znajdowała się ważniejsza wiadomość: iOS 12 i watchOS 5 obowiązkowe od marca 2019.

Nie tylko iOS 12 i watchOS 5 obowiązkowe od marca 2019, również iPhone Xs Max i Apple Watch s4

W tym roku Apple wyjątkowo się spieszy. Rok temu deweloperzy dostali czas nawet do lipca 2018 (dla aktualizacji) i do kwietnia 2018 (dla nowych programów) na dostosowanie się do iOS 11 i spółki. Tym razem aktualizacje nie dostały taryfy ulgowej i wraz z nowymi programami miesiąc wcześniej, bo już od marca 2019 będą musiały być tworzone z użyciem Xcode 10 i w interfejsie uwzględniać rozdzielczości ekranów nowych urządzeń.
Nie oznacza to, że programy będą obowiązkowo korzystać z nowych możliwości systemów, których premiera odbędzie się lada tydzień. Jednak Apple gorąco do tego zachęca. Tym razem zwraca uwagę na wykorzystanie A12 Bionic z Neural Engine, Core ML, ARKit, Metal. Zachwala również nowe możliwości i większą przestrzeń dla komplikacji w Apple Watch s4. Do tego przypomina o rozbudowanych, interaktywnych powiadomieniach oraz o dostępie do tarczy Siri. W obu przypadkach promuje skróty Siri, z którymi deweloperzy mogą integrować swoje aplikacje.

Dlaczego Apple się tak śpieszy?

Wszystko wskazuje na to, że iOS 12 znacznie szybciej, niż jego poprzednik, znajdzie sobie miejsce na naszych urządzeniach. We wrześniu iOS 11 był zainstalowany na 85% urządzeń. W styczniu tego roku tylko na 65%. To był słabszy wynik niż iOS 10, nawet uwzględniając odcięcie od 32-bitowych urządzeń. Jednak iOS 12 nie powinien zaliczyć tylu wpadek co poprzednik i nie tylko nie spowolni nawet najstarszych zgodnych urządzeń (iPhone 5s), ale znacznie przyśpieszy ich reakcję, co już sprawdzili na sobie i potwierdzili betatesterzy.
Dlatego Apple liczy na szybszą adaptację systemu, co poza przymusem, dodatkowo zachęci programistów do pracy. Znów więcej programów używających nowości z iOS 12 to więcej chętnych do zainstalowania tego systemu. To samo sprzężenie zwrotne dodatnie, tyczy się oczywiście watchOS 5.
Xcode 10 i zgodność z iOS 8
Przypomnę, że kompilacja z SDK iOS 12 nie powoduje ograniczeń wstecznej zgodności aplikacji ze starymi systemami. W Xcode 10 nadal bez problemu można tworzyć programy działające na iOS 8. Jednak czy programiści skorzystają z możliwości tak szerokiej kompatybilności, zależy już tylko od nich.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy