^
Konferencja Apple 12 września 2018

Czy środowa konferencja Apple nas czymś zaskoczy?

Jaromir Kopp

7 września 2018

Niestety znów Apple nie uchroniło się przed przeciekami. Najpierw, jak się okazało, trafne analizy przedstawiał Ming-Chi Kuo, potem wyciekły zdjęcia form i wzorców iPhone’ów używane przez producentów akcesoriów. Kolejnym źródłem przecieków było samo Apple, a w zasadzie ich witryna oraz Xcode. A przy okazji dowiedzieliśmy się o technologii, w jakiej będzie wykonywany procesor A12. Na koniec rumuński trop wskazał nazwy, a niemiecki doprowadził do cen. Do tego sprawa zegarka. Większy ekran o większej rozdzielczości z zaokrąglonymi bokami i rogami. Więcej nowych „komplikacji”. Czujnik nadfioletu. To pokazały zdjęcia wykradzione z serwera Apple. Czy środowa konferencja Apple nas czymś zaskoczy? Oczywiście!

A co tam w środku?

Rok temu napisałem: „Zapomnijcie o bryle! Zajrzyjcie do środka”. W tym roku też będzie to aktualne. Choć znamy wygląd iPhone’ów, technologię ekranów, metodę uwierzytelniania biometrycznego, nazwy, ceny, ilość aparatów, czy wielkość, to nadal nie wiemy:

 • Jakie aparaty będą użyte? Czy będą miały jakieś nowe funkcje?
 • Jak zbudowany jest A12? Czy dzięki technologii 7-nanometrów bardziej wyżyłowano jego osiągi, czy energooszczędność? Czy dodano jakieś nowe elementy jak Neural Engine w A11?
 • Jak będzie z Dual SIM i eSIM?
 • Co z baterią oraz szybkością ładowania?
 • Czy będą dodatkowe sensory lub nowe możliwości wykorzystania istniejących?
 • Czy nowe iPhone’y będą mieć nieznane z obecnych modeli funkcje?

To tylko pobieżna lista pytań, jaki chodzą mi po głowie przed konferencją i tylko dotyczące iPhone’a.

A co z Apple Watch?

Wiemy, że będzie rozmiarem podobny do poprzedników, ale ze znacznie większym ekranem niemal do krawędzi i o zaokrąglonych rogach. Przy większej rozdzielczości pozwoli to na czytelne zaprezentowanie większej ilości informacji, w tym nowych „komplikacji”. Wygląda na to, że będzie też posiadał czujnik nadfioletu, co ma chronić rozsądnych użytkowników, przed nadmiernym opalaniem. Jednak niewiadomych nadal jest mnóstwo:

 • Czy wersja z modemem 3G/LTE będzie dostępna w Polsce? Jest na to szansa, bo niektórzy polscy operatorzy np. Orange „puścili farbę”, że pracują nad wdrożeniem eSIM.
 • Jaki będzie procesor? Jak wzrośnie wydajność? Czy pojawią się nowe metody komunikacji?
 • Czy zmieni się czas pracy na baterii?
 • Czy w końcu Apple zdecyduje się na analizę snu za pomocą własnej aplikacji?
 • Jak będzie działał czujnik promieniowania nadfioletowego i czy jakieś dodatkowe informacje uda się z niego uzyskać?
 • Czy będą nowe uchwyty do pasków? Deficyty w salonach świadczą, że to możliwe.
 • Jak tak, to czy Apple zezwoli na używanie złącza ukrytego w uchwycie paska innym firmom? A jak nie to, czy sam go może wykorzysta?
 • Ile i jakich modeli można się spodziewać? Czym będą się różnić?

Na koniec kolejna niewiadoma, czy Apple zdecyduje się już teraz zaprezentować nowe iPady, czy zostawi to na później? W kolejce czekają również nowe komputery, ale nie spodziewałbym się ich wcześniej niż pod koniec jesieni.
A! Czy jednak może jakimś cudem będzie polska Siri?
Domyślam się, że macie również własne listy pytań i wątpliwości. Z chęcią poczytałbym o nich w komentarzach.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy