^

Tak będzie wyglądał nowy iPad Pro?

Przemysław Marczyński

4 września 2018

O zmienionym wyglądzie iPad’a mówiło się już od długiego czasu. Nowy model miał pójść ścieżką jaką wyznaczył iPhone X oferując użytkownikom urządzenie z ekranem bezramkowym i pozbawionym przycisku Home. Wydaje się, że model iPad’a Pro jaki zobaczymy już we wrześniu potwierdzi te spekulacje.

Jak będzie wyglądał iPad Pro

Całe zamieszanie z wyglądem nowego iPad’a zaczęło się od wycieku rysunków technicznych, na bazie których rzekomo ma powstawać nowy tablet od Apple. Steve Hemmerstoffer na swoim kanale na Twitterze opublikował taką informację:
https://twitter.com/OnLeaks/status/1023838335343767555
Był to punkt wyjścia do wygenerowania podglądu obrazków przedstawiających prawdopodobny model iPad’a Pro 2018. Na stronie mysmartprice publikowano efekty pracy nad renderowanymi plikami, stworzonymi na podstawie rysunków CAD. Tak prezentuje się na nich nowy iPad.

 

Dużo zmian w wyglądzie nowego iPad’a

iPad Pro
Ekran 12,9 cala został pozbawiony ramek. Zaokrąglone krawędzie przywodzą na myśl model iPhone’a 4, który dla wielu był najlepiej prezentującym się telefonem Apple. W nowym urządzeniu nie znajdziemy już złącza słuchawkowego, podobnie jak ma to miejsce w nowych iPhone’ach. Brakuje również przycisku Home z uwagi na zastoso zawanie Face ID – skanu twarzy – do blokowania dostępu do urządzenia. Ciekawą rzeczą jest przeniesienie złącza Smart Connector służącego do podłączania klawiatur do tabletu, na krótką krawędź obok portu Lightning. Oznaczać to może, że Apple nie poradziło sobie z rozwiązaniem problemu z Face ID – rozpoznawanie twarzy działa tylko w pozycji pionowej.

Czy to faktycznie jest nowy iPad?

iPad Pro
Apple lubi obdarowywać nas kontrolowanymi przeciekami. Nadaje to dodatkowego rozgłosu w mediach i tworzy jeszcze mocniejszą aurę wyczekiwania na zbliżającą się konferencję. W powyższych obrazach praktycznie wszystko przekonuje mnie to tego, że tak właśnie może wyglądać nowy iPad. Face ID doskonale sprawdza się w iPhonie X. Naturalne jest zatem, że ta technologia zostanie wykorzystana w tabletach i komputerach.Podobnie było przy okazji Touch ID kiedy zastosowano go najpierw w tabletach, a następnie MacBookach Pro z Touch Bar. Pytanie jest tylko jedno… kiedy to nastąpi.
Martwi mnie tylko położenie portu, którym łączymy iPad’a z klawiaturą. Zdecydowanie wygodniej pracuje się kiedy ekran leży w pozycji poziomej, a w obecnej sytuacji będzie to problem – Smart Connect umieszczono obok złącza Lightning. Ciekaw też jestem czy nowy iPad nie otrzyma złącza USB-C zamiast Lightning. Mam zatem kilka wątpliwości odnośnie autentyczności rysunków, które wyciekły. Zagadka ta rozwiąże się już 12. września na konferencji Apple.

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Mariusz

    Nie jestem pewien, czy wszystkie te osoby odpowiedzialne za te przecieki zdają sobie sprawę z tego, że część tych grafik to wersje techniczne. Jakiś czas temu wyciekło zdjęcie iPhone, który również miał złącze smart connector. Był to jakiś prototyp. Przekonany jestem, że Apple testuje wiele rozwiązań, zanim wybierze to najbardziej optymalne. Nie wyobrażam sobie jednak, by ktoś z premedytacją nakazał nagle używać iPada tylko w pionie, bo jest to totalny absurd.