^

18 lat ewolucji macOS pokazana na zrzutach ekranu

Jaromir Kopp

27 sierpnia 2018

Osiemnaście lat historii macOS (Mac OS, OS X) to dla niektórych z Was niemal całe życie. Dla mnie to spory kawałek mojej historii związanej z Apple, ale nie całość. Brakuje w tym pięknym zestawieniu systemów klasycznych.

Używałem wszystkich Mac OS X (OS X oraz macOS)

Stephen Hackett, publikując swoją wspaniałą kolekcję zrzutów ekranu z 15 kolejnych wersji systemów Mac OS X, OS X, macOS spowodował, że poczułem się staro. W końcu używałem każdej z nich, od publicznej bety począwszy. Gdy sobie uświadomię, że wcześniej korzystałem z systemów Apple od wersji 7 do 9.x, to zaczynają mi siwieć włosy.
Zbiór ekranów Stephena Hacketta obejmuje ponad 1500 zdjęć. Każda z 15 wersji systemu ma ich około setki. Można obejrzeć w zasadzie wszystkie najważniejsze elementy systemu i zobaczyć, jak ich wygląd zmieniał się i nawiązywał do obudów ówczesnych komputerów.
10.3 Panther Command Tab
Na interfejs pierwszych wersji Mac OS X mówiliśmy „glutożelki” z racji przeźroczystych, udających wypukłe przycisków. Wraz z Panterą (10.3) nastał czas szczotkowanego aluminium, które zostało wygładzone w systemie 10.5. Wcześniej wygląd systemu naśladował tworzywo iMaca. Część „glutów” zniknęła w Snow Leopardzie (10.6), jednak ostateczne rozstanie z landrynkowymi przyciskami nastąpiło całkiem niedawno, bo dopiero w OS X 10.10 Yosemite z 2014 roku.
Całość kolekcji możecie obejrzeć na stornie: 512pixels.net 

Ciut klasyki

Niestety nie znalazłem zrzutów ekranu z moich klasycznych systemów, choć 26 lat temu robiło je się tak samo łatwo i tym samym skrótem Jabłko+Shift+3. Musicie zadowolić się zdjęciami komputerów.
Mac OS 7 i Macintosh LC Mac OS klasyczny i iMac Mac OS 8.6 i PowerBook G3

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy