^
Jak zostać deweloperem HomeKit

Jak zostać deweloperem HomeKit cz. 4

Jaromir Kopp

26 sierpnia 2018

Mamy jeszcze wakacje, czyli dla większości z nas czas odpoczynku

Jednak są osoby, dla których będzie to gorący okres. Jak Wam to opisywałem ostatnio, Apple dołożył producentom chipsetów używanych w urządzeniach smart home dodatkowej pracy. Nie jest ona obowiązkowa, ale jednak warta wykonania. Chodzi oczywiście o Accessory Developer Kit, czyli uniwersalne biblioteki stworzone przez Apple, aby ułatwiać tworzenie własnych akcesoriów HomeKit i przenoszenie ich pomiędzy różnymi platformami mikrokontrolerów. Część kodu powinna być stworzona przez producentów układów, resztę przygotował Apple, a projektanci akcesoriów skorzystają na tym najwięcej.
Właśnie z powodu oczekiwania na nową wersję bibliotek od mojego ulubionego producenta mikrokontrolerów nie mam w tym odcinku zbyt wiele do opowiedzenia z własnego podwórka. Wykorzystam go więc na przypomnienie kilku ciekawostek dotyczących HomeKit, jakie nas niebawem czekają wraz z premierą nowych systemów, już jesienią.

Jedną z największych nowości jest wsparcie dla HomeKit w macOS. W końcu nie będziemy musieli sięgać po iPhone’a czy iPada, aby sprawdzić temperaturę czy włączyć światło, gdy siedzimy przy komputerze. Tak samo Siri w macOS dostanie możliwość sterowania domem. Dla mnie do szczególnie ważne, bo za pomocą HomeKit włączam m.in. drukarki w biurze.
Na iOS HomeKit dostanie pomoc w postaci Skrótów Siri i Shorcuts. To może być dużym wsparciem dla automatyki w HomeKit.

Przypomnę too czym pisałem ostatnio

Bardzo interesującą i ważną, choć wciąż owianą tajemnicą, nowością są piloty (remote). Mają one być wprowadzone w HomKit również wraz z nowymi wersjami systemów.

Ruch w HomeKit widać wyraźnie, 

chwilę przed wakacjami GE zaprezentowało nowe modele klimatyzatorów, wszystkie zgodne z HomeKit. Co chwila dowiadujemy się również o akcesoriach firm nieznanych do tej pory na rynku HomeKit. Fani chińskiego naśladowcy Apple, czyli Xiaomi, też niebawem mogą doczekać się akcesoriów zgodnych z HomeKit od tego producenta i nie będą musieli nadużywać HomeBridge.

Mam nadzieję, że we wrześniu powrócę do Was z raportem z pola bitwy o sprytniejszy dom oraz z informacjami o pilotach w HomeKit. Zapewniam Was, że jesień nie będzie nudna.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Paweł Nyczaj

    Już jest centralka Xiaomi zgodna z HomeKit. Czytałem, że kompatybilne są czujniki Aquara. Nie wiadomo, czy starsze oparte na protokole ZigBee też będą obsługiwane. Trzeba szukać bramki zgodnej z HomeKit w wersji międzynarodowej