^

Dlaczego wybrałem Final Cut Pro X

Przemysław Marczyński

25 sierpnia 2018

Jeśli poważnie myślisz o tworzeniu filmów, musisz mieć do tego odpowiednie narzędzie. Najlepiej takie, które daje Ci nieskrępowane możliwości twórcze. Final Cut Pro X ma w sobie wiele elementów, które pozwalają skupić się na tworzeniu, zamiast na zmaganiach z techniczną stroną postprodukcji. Aplikacja Apple jest dla mnie doskonałym połączeniem możliwości i prostoty obsługi. Nieczęsto takie zestawienia zdarzają się w profesjonalnych programach. Atutów, jakie cechują Final Cut Pro X, jest znacznie więcej i właśnie chcę Cię przekonać, że jest to najlepszy program na rynku do tworzenia filmów.

1. Tanie oprogramowanie

W 2011 Apple podjęło zaskakującą decyzję — znacznie obniżono cenę Final Cut Pro X. Zamiast 1000 dolarów należało za niego zapłacić 300 dolarów. Dziś w Polsce przyjdzie nam wydać 1399,99 zł. Początki tych przemian może nie były łatwe, bo wiele osób narzekało na brak różnych funkcji z poprzedniej wersji oprogramowania. Kiedy na rynku mamy Final Cuta w wersji 10.4.4, nie słychać głosów rozczarowania. Uzupełniono braki i poprawiono wiele błędów. Tak bogatego w możliwości programu w tak przystępnej cenie trudno szukać na rynku. Adobe ze swoim Premier wymaga od nas miesięcznego abonamentu. Podobnie Media Composer od Avid. Jeśli szukamy aplikacji, która jest pozycjonowana na rynku wśród profesjonalnych narzędzi do edycji wideo, to tańszej opcji niż Final Cut Pro X nie ma.

2. Stwórz wyjątkowy film… jednym kliknięciem dzięki wtyczkom motionVFX

Wyjątkowe elementy wideo wyróżnią nasze produkcje na tle innych filmów. Final Cut obsługuje zewnętrzne wtyczki, które dosłownie jednym kliknięciem odmienią nasz materiał filmowy. Doskonałe rozwiązania proponuje firma motionVFX, z której produktów korzystam od początku pracy z Final Cutem. Posiadają bogaty zestaw darmowych dodatków i oferują jedne z najbardziej zaawansowanych wtyczek do zarządzania refleksami świetlnymi (mFlare2), przejściami (mTransition Zoom) i kolorami (mLUT Film Lab). Ich produkty charakteryzują się prostą obsługą i nieograniczonymi możliwościami upiększania naszych filmów.
Witryna motionVFX — www.motionvfx.com.

3. Znasz iMovie? Znasz Final Cut Pro X

Chyba każdy z nas sięgał po aplikację do kręcenia rodzinnych filmów — iMovie. Ten program ma w sobie ogromny potencjał i jest dostarczany za darmo do każdego komputera Apple. Uwierz mi, że jeśli robiłeś filmy w iMovie, to bardzo płynnie przejdziesz do tworzenia materiału wideo w Final Cut Pro X. Rozmieszczenie menu, układ okien, sterowanie linią czasu — te wszystkie podstawowe elementy masz już opanowane. Tym bardziej z łatwością przyjdzie Ci poznać kolejne możliwości, jakie drzemią w Final Cut Pro X. Będziesz miał wrażenie, że obcujesz z mocno rozbudowanym iMovie, co jest ogromnym atutem w procesie wchodzenia w świat nowego środowiska pracy. Z drugiej strony gwarantuję Ci, że jeśli z niewyjaśnionych przyczyn pominąłeś darmową aplikację do wideo, to Final Cut 10.4 bardzo pozytywnie Cię zaskoczy łatwością obsługi.

4. Doskonała integracja z macOS

Apple dba, aby wszystkie elementy jego środowiska optymalnie współgrały. W tworzonych projektach wideo możemy umieszczać ścieżki dźwiękowe i zdjęcia. Wszystkie te elementy publikujemy za pomocą Inspektora Multimediów zintegrowanego z aplikacjami Zdjęcia, iTunes i Logic Pro. Takie rozwiązanie pozwala utrzymać porządek w całym projekcie poprzez grupowanie zdjęć w odpowiednie albumy oraz dźwięków w playlisty. Jeśli nasza biblioteka synchronizuje się z chmurą, to w łatwy sposób uzupełnimy jej elementy o zdjęcia i filmy robione iPhone’em lub iPadem. Nasze kadry natychmiast pojawią się w bibliotece Zdjęć, skąd już błyskawicznie umieścimy je w naszym materiale wideo.

5. Zaskakująco wydajny (na starych komputerach)

Final Cut Pro X „szyty” jest pod komputery Apple. Jego wydajność zaskakuje tak samo jak wymagania sprzętowe. Program będziemy mogli uruchomić na komputerach, które mają zaledwie 4 GB pamięci RAM. Drugim wymogiem jest odpowiednia karta graficzna wspierająca technologię OpenCL. Jeśli zastanawiasz się, czy Twój komputer udźwignie takie wymogi, to pozwolę sobie zgadywać i powiedzieć „tak”. Komputery produkowane od 2009 powinny spełnić te minimalne wymogi. Jeśli będziesz chciał pracować z materiałem 4K, musisz wyposażyć się w 8 GB pamięci RAM. Final Cut Pro X zaskoczy Cię płynnym podglądem treści na linii czasu. Docenisz również renderowanie w tle, które pozwoli Ci pracować nad projektem już w chwili gdy film jest eksportowany.

6. Pracuj na wielu komputerach

Masz wiele możliwości pracy nad materiałem wideo. Pierwszą fazę postprodukcji możesz wykonać na laptopie, wybierając najciekawsze klipy. Kiedy jednak składasz już wszystko w całość, potrzebujesz przestrzeni do zarządzania projektem. Nic nie przeszkadza, abyś przeniósł pracę z Final Cut Pro X na drugi komputer. Razem z wielką obniżką ceny, o której wspomniałem wcześniej, zmieniono jeszcze jeden ważny element Final Cuta — sposób jego dystrybucji z pudełkowej na cyfrową. Program umieszczono w zintegrowanym z macOS sklepie Mac App Store, gdzie wygodnie możemy kupować programy bez szukania ich w internecie. Przy tej okazji Apple pozwoliło nam korzystać z oprogramowania na wielu komputerach. Co więcej, Final Cut Pro X możemy użyczyć tym, którzy są w naszej chmurze rodzinnej

7. Obsługa projektów z iOS

Final Cut Pro X to również świetne narzędzie dla fanów kręcenia filmów iPhone’em. Ostatnie aktualizacje pozwalają nam edytować projekty wideo, jakie zaczęliśmy tworzyć w mobilnej wersji iMovie. Dzięki tej funkcji będziemy mogli znacznie rozbudowywać materiały wideo nagrywane telefonem. Filmy, które do tej pory mieliśmy na urządzeniach z iOS, będą mogły również stać się elementami innych, większych produkcji, nad którymi pracujemy. Opcja szczególnie spodoba się mobilnym twórcom, tym, którzy tworzą wideoblogi i wstępnie edytują je w trasie bez udziału komputera.

8. Wszystko pod kontrolą Touch Bara

Posiadacze MacBooka Pro z Touch Barem całkowicie zmienią swoje przyzwyczajenia w pracy. Apple oddało twórcom wideo możliwość błyskawicznego dotarcia do najważniejszych narzędzi postprodukcji prosto z aktywnego paska narzędzi znajdującego się nad klawiaturą nowych laptopów. Nie musimy już pamiętać skrótów klawiaturowych czy biegać po menu, szukając odpowiednich narzędzi. Natychmiast będziemy w stanie wybrać funkcje Trim, Blade czy Zoom, tak przydatne podczas montowana wideo. Do tego dochodzi świetna wizualizacja Timeline’u na Touch Bar. Widzimy wszystkie elementy naszej „układanki”, dzięki czemu łatwo będziemy się poruszać po całym projekcie filmu.

9. Mały rozmiar filmów w świetnej jakości

Masz pełną kontrolę nad tym, jak ostatecznie Twój film będzie wyglądał. Dodatkowa aplikacja — Compressor — współpracuje z Final Cut Pro X, dając nam możliwość dopasowania każdego elementu kompresji filmu. Możemy skorzystać z przygotowanych już wzorców z odpowiednio ustalonymi parametrami wideo i audio. Co jednak ważne, sami będziemy mogli zadecydować o wielkości klatki, próbkowaniu, ilości klatek na sekundę, systemie kolorów, jakości dźwięku i wielu innych parametrach, które pozwolą nam zoptymalizować rozmiar plików wideo. Program pozwala nam ustalić rozdziały i wyciągać sam dźwięk lub obraz z filmów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić również animowanego GIF-a. Zdefiniowane profile kompresji możemy przenieść do Final Cuta, aby jednym kliknięciem wyrenderować nasz film.

Final Cut Pro X w Mac App Store – zobacz
Oficjalna witryna Final Cut Pro X – www.apple.com/final-cut-pro

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (19)
L

19 komentarzy

    • Przemysław Marczyński

      Jak miło 🙂

  1. Dariusz

    Gdybym aktualnie chciał kupić iMaca do montażu video w Final Pro jakie parametry musiałby mieć aby swobodnie pracować. Użytkownik PC 🙁

    • Przemysław Marczyński

      Każdy będzie śmigał ale strzelaj w mocną kartę graficzną i przynajmniej procesor i5 razem z 12 GB pamięci RAM.

  2. lukasz

    Witam . OS Sierra 10.12.6, MacBook Pro Retina Early 2015 2,7 GHz i5, 8 Ram, Karta Intel Iris Graphic 6100 1536 MB . Czy ta specyfikacja da radę pracować Final Cut X Pro?

    • Przemysław Marczyński

      Tak. Jednak trójwymiarowych Renderów przy udziale wtyczek firm trzecich już nie zrobimy. Potrzebne są karty Radeon.

  3. Mariusz

    Witam,
    Przemek, aktualnie korzystam z MacBooka air, który zupełnie nie radzi sobie z montażem w 4k (zacięcia na osi czasu, bardzo długie renderowanie). Sprzęt: i5 1,4Ghz ; 8GB RAM ; Grafika Intel HD Graphics 5000 1536MB.
    W związku z tym, że zaczynają mi się pojawiać zlecenia na video w 4k planuję zakup iMaca.
    Wyżej wspomniałeś, że totalnym minimum jest i5 i 12GB RAMu.
    Jaką kartę graficzną polecasz?
    Zależy mi, aby podczas obróbki nic się nie zacinało (nie używam zaawansowanych funkcji, efektów itd.).
    Pozdrawiam,
    Mariusz

    • Adam

      Cze Mariusz,
      tez dlugo zmagalem sie z 4K na imac. Kupilem imac z grafika 2GB. Nie dawalo rady. Nastepnie trudny w dostaniu imac 27″ z grafika 4GB NVIDIA GeForce GTX 780M + 32 GB ram i… chodzi elegancko zadnych problemow. Renderuje tez w miare szybko. (Uzywam 4K + 120fps). Wynika z tego, ze grafika minimum 4GB. Uwaga! Przy pracy z 4K mialem komunikaty, ze moj „pusty” dysk jest pelny! Czasami FCP robi pliki wazace 250GB ! Najlepiej dokup zewnetrzny HDD. Powodzenia

  4. Piotr

    Nie wiem jaki masz komputer ale na moim Mać Book Air i5, 8GB ram, 1.3 GHz (mid 2013) spokojnie działam z filmami 4k No z Sony A7m3

  5. Michał

    Czy cena jest dożywotnia na jedno urządzenie czy to cena za roczną subskrypcję?

    • Yusuf

      To jest cena za którą kupujesz final cut pro x na zawsze i jest ten program wtedy przypisany do twojego Apple ID i możesz go również spokojnie używać na innych komputerach od Apple i nie będzie z tym żadnego problemu ;))

      • Iro

        Czyli dobrze rozumiem, że mając Mac Air pracując w terenie, wracając do domu mając iMac mogę pracować na jednej licencji na obu urządzeniach? Bo brzmi to pięknie.

  6. Krzysztof

    Chłopaki, czyli nie trzeba koniecznie dokupować iMaca Pro?

      • Krzysztof

        Dzięki Przemku za szybką odpowiedź. Działam w Filmorze i informacja, że Finał Cut jest bardziej zoptymalizowany naprawdę mi pomogła 🙂
        K.

  7. Nikoś

    Witam, bardzo pomocny artykuł!
    Jednak chciałbym tu dopytać o szczegóły dzielenia się programem. Mianowice jeżeli dodam znajomego/wujka do chmury rodziny to mogą oni bez problemu również korzystać z tego programu? W sensie będą go mogli pobrać za darmo kiedy ja uiszczę opłatę?
    Czy dobrze rozumiem ze tak to działa?
    Program ma już fajna cenę ale jeżeli ktoś nie składa filmów za pieniądze to jednak robi się to spory koszt wiec próbuje znaleźć rozwiązanie na podzielenie tych kosztów.
    Z góry bardzo dziękuje za odpowiedź,
    Pozdrawiam 🙂

    • Ja

      Tak.