^

IKEA TRÅDFRI, gniazdko zgodne z HomeKit?

Jaromir Kopp

23 sierpnia 2018

Wygląda na to, że rodzina TRÅDFRI powiększy się o nowe urządzenie. Najprawdopodobniej w październiku pojawi się w ofercie Ikea Trådfri, gniazdko zgodne z HomeKit. Do tej pory firma oferowała jedynie systemy oświetlenia.

Gniazdko Trådfri z „pilotem”

Już 6 sierpnia do sieci wyciekły zdjęcia przedstawiające zapowiedź nowości w ofercie Trådfri. Po kilku dniach zdjęć pojawiło się jeszcze więcej. Wygląda na to, że będzie to interesująca oferta dla osób, które poszukują prostego rozwiązania w przyzwoitej cenie.

Co wiemy?

Gniazdko Ikea Trådfri będzie oferowane „luzem” za około 10€ oraz w zestawie z włącznikiem bezprzewodowym za około 20€. Obsłuży dużą moc, bo aż 3680 W i samo też będzie dość duże, co wydaje się największą jego wadą. Wygląda na to, że poza załączaniem prądu, nie będzie mieć żadnych dodatkowych funkcji, jak np. pomiar mocy.
Gniazdko Ikea Tradfri 1
Pilot (włącznik) podobnie do tych znanych już z żarówek, ma mieć zasięg do 10 metrów (bez przeszkód) i będzie mógł współdziałać z maksymalnie dziesięcioma gniazdkami. Jest to produkt nowy, który obsługuje tylko funkcję „włącz – wyłącz”. Nie ma informacji, czy będzie działał również z żarówkami, ale jest to prawdopodobne. Możliwe, że gniazdko sparuje się również z pilotami od żarówek, choć mają one dodatkowo funkcję ściemniania i zmiany barwy światła.
Podobnie do innych urządzeń Trådfri, gniazdko bez pilota (włącznika) na wiele się nie przyda. Jednym przełącznikiem można jednocześnie załączać i włączać wiele gniazdek, ale w połączeniu ze stacją bazową Trådfri i jej aplikacją lub HomeKit, każdym ze sparowanych z pilotem urządzeń można sterować osobno. W przypadku żarówek z aktualnym w tej chwili firmware doprowadza to do dość kuriozalnych sytuacji, ale o tym przy innej okazji.

Czy to się opłaci?

Zależy od sytuacji. Jeżeli nastawimy się na sterowanie za pomocą aplikacji lub HomeKit i mamy stację bazową Ikea, to wystarczy nam jeden pilot, aby obsłużyć wiele (do 10) gniazdek. Jednak gdy będziemy chcieć sterować gniazdkami manualnie, to cena wraz z pilotem, choć nie odstrasza, to już nie zapowiada się tak atrakcyjnie. Sytuacja prawdopodobnie poprawi się, gdy mamy już w domu oświetlenie Trådfri.
Gniazdko Ikea Tradfri 2

Uważajcie na iOS 12!

Aplikacja Trådfri nadal nie została dostosowana do iOS 12. Firma zapowiada, że zdąży z aktualizacją do premiery. To chyba jedyna aplikacja, której padłem ofiarą z powodu bety. Niestety nie zanotowałem pinu do HomeKit, który dostępny jest wyłącznie w programie i po ponownej konfiguracji „Domu”, nie mogę dodać bramki. Jakoś wytrzymam.
Ikea Trådfri kryje jeszcze więcej tajemnic, o których już wcześniej pisałem. Np. ma w stacji bazowej pełnoprawne moduły Wi-Fi, choć użytkowników zmusza się do korzystania z kabla Ethernet. Być może zmieni się to niebawem za sprawą nowego oprogramowania. Z radością przywitałbym również możliwość podpięcia wykrywacza ruchu Trådfri do HomeKit.
To znajdziesz więcej informacji o Ikea Trådfri.
Źródła: reddit.com, teknikveckan.com

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy