Kategorie AktualnościPorady

Żegnamy „Zdalnie na moim Macu”, raczej bez łez

Wczoraj podczas pracy pojawiło mi się powiadomienie o wyłączeniu funkcji „Zdalnie na moim Macu” w macOS 10.14 Mojave. I właśnie sobie zdałem sprawę, że praktycznie nigdy z niej w pełni nie korzystałem. Dlatego nie będę rozpaczał po jej utracie, zwłaszcza że od dawna używam jej „zamienników”.

Co począć bez „Zdalnie na moim Macu”?

Najpierw przypomnienie, do czego służyła ta funkcja. Pozwalała na zdalny dostęp do ekranu komputera, czyli można było pracować na swoim Macu z innej lokalizacji, używając innego Maca. Dodatkowo pozwalała na dostęp i przesyłanie plików pomiędzy zdalnym Maciem a lokalnym. Pozwalała też, na dostęp do plików i dysków podpiętych do AirPort Extreme lub AirPort Time Capsule.

Co w zamian?

Nadal prawie bez zmian będzie można pracować na zdalnym komputerze. Funkcja współdzielenia ekranu dostępna w Preferencjach systemowych, Udostępnianie działa w zasadzie bez zmian. Warto pamiętać, że oferuje również połączenia za pomocą popularnego VNC i tam można tę funkcję włączyć oraz ustawić, najlepiej dedykowane tylko do połączenia VNC, hasło.

Dostęp do plików obecnie zapewnia iCloud Drive. Jednak jest on w pewnym stopniu ograniczony do określonych zasobów w komputerze i nie każdy chce korzystać z tej funkcji. Na szczęście jest i na to sposób.

Apple Remote Desktop. Ta aplikacja i usługi z nią związane wbudowane w system, od 16 lat pozwala na zdalne zarządzanie komputerami Apple, dzielenie ekranu (w obie strony), kontrolę i pracę zdalną, kopiowanie dowolnych plików w obu kierunkach, instalowanie aplikacji i aktualizacji, konserwację systemu, komunikację z użytkownikiem zdalnym (chat) oraz wykonywanie raportów systemowych. Jest to potężne narzędzie administracyjne, ale na tyle proste w obsłudze, że każdy może z niego korzystać. Wadą jest brak polskiej lokalizacji i brak wersji na iOS.

Apple Remote Desktop znajdziesz w Mac App Store.

A Wy będziecie tęsknić za „Zdalnie na moim Macu”?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.