Wczoraj pojawiła się w wielu serwisach, informacja o tym, że Netflix planuje wyłączenie możliwości zakładania konta i logowania za pomocą subskrypcji wewnątrz aplikacji, opłacanych za pośrednictwem iTunes. Zmiana dotyczy wyłącznie niektórych regionów.

Trzydzieści trzy kraje w tym Polska

Na liście znajdują się: Argentyna, Australia, Austria, Belgia, Brazylia, Chorwacja, Czechy, Dania, Ekwador, Finlandia, Francja, Hiszpania, Niemcy, Indie, Indonezja, Kanada, Kolumbia, Japonia, Korea, Malezja, Meksyk, Norwegia, Peru, Filipiny, Polska, Słowacja, RPA, Szwecja, Tajwan, Tajlandia, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.

W tych krajach możliwość otwierania nowych kont w Netflix oraz wznawiania zerwanych subskrypcji wewnątrz aplikacji będzie wyłączone 30 września. Konto trzeba będzie założyć i opłacić (ustawić metody płatności) bezpośrednio w serwisie Netflix.

To zła wiadomość, choć trudno się dziwić, że Netflix nie chce się dzielić

Apple pobiera od każdej subskrypcji przez pierwszy rok 30%, czyli tyle, co ze sprzedaży aplikacji. W kolejnym roku ciągłej subskrybcji „haracz” spada do 15%. To nadal dość duża kwota. Netflix nie chce się dłużej dzielić. Oczywiście Apple zabrania sugerowania użytkownikom aplikacji na platformy Apple, opłacania subskrypcji innymi metodami, gdy można to zrobić wewnątrz programu. Jednak jeżeli tej funkcji nie ma w aplikacji, to Apple nie może wymagać jej wprowadzenia. Netflix nie jest jedyną firmą, która unika dzielenia się z Apple, usuwając możliwość opłat w programie.

Gdy Netflix zaczął oficjalną działalność w Polsce, nawet przez myśl mi nie przeszło, że można dokonać rejestracji i opłacać konto inaczej niż przez aplikację. Po prostu od razu w Apple TV pobrałem Netflix, uruchomiłem subskrypcję i tak już zostało.

Netflix cennik dla starych subskrybentów

O tym, że to była dobra decyzja, przekonałem się po przejściu z € na zł w App Store. Od tego momentu, pomimo że Netflix zapowiedział podwyżki, wciąż płacę 35 zł za „dwa ekrany”, czyli środkowy abonament i mam możliwość przejścia na „4 ekrany” za 45 zł. Oczywiście nie oznacza to, że te ceny będą zachowane w przyszłości. Jednak pod tym względem Netflix zachował się wobec „starych” użytkowników „w porządku” i nadal będą mogli oni opłacać usługę przez Apple do momentu zaprzestania subskrypcji.

To może warto jeszcze przed 30 września przejść na opłaty iTunes? Link to aplikacji Netflix w App Store.

Źródło: techcrunch.com

Może Cię zainteresować: