^
Apple i FHIR szansą na dane zdrowotne z polskich szpitali w iPhone

Apple i FHIR szansą na dane zdrowotne z polskich szpitali w iPhone

Jaromir Kopp

21 sierpnia 2018

Z racji wieku informacja o wsparciu dla Fast Healthcare Interoperability Resources przez Apple bardzo mnie ucieszyła. Apple i FHIR razem są szansą na pojawienie się danych zdrowotnych gromadzonych przez polską służbę zdrowia w naszych iPhone’ach.

Fast Healthcare Interoperability Resources (FHIR)

Jest to standard opracowywany przez organizację HL7. Organizacja ta zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem metod wymiany danych zdrowotnych, które są stosowane przez służbę zdrowia, laboratoria i szpitale na całym świecie.

Zdrowie

Apple w pod koniec stycznia zapowiedział wprowadzenie w iOS dodatkowego API, pozwalającego na wyminę danych zdrowotnych pomiędzy aplikacją Zdrowie a innymi aplikacjami i systemami przetwarzającymi dane zdrowotne.
Jednocześnie podano, że Apple „współpracuje ze środowiskami medycznymi, aby przyjąć podejście przyjazne dla konsumenta, tworząc dokumentację medyczną opartą na standardzie przekazywania elektronicznych dokumentów medycznych FHIR (Fast Healthcare Interoperability Resources)”.
Choć pierwsze przymiarki do wprowadzenia w Danych zdrowotnych informacji klinicznych uczynione były w iOS 11.3, to pełna implementacja FHIR pojawi się dopiero w iOS 12.
W iOS 12 SDK HealthKit są już funkcje do zapisu danych w formacie FHIR. Niestety nie wiem, czy w obecnej dziewiątej becie mamy już pełną implementację tych funkcji. Najprawdopodobniej, aby dane pojawiły się w Zdrowie, konieczna będzie aplikacja współpracująca z FHIR (pośrednicząca). Podobnie jak obecnie z innymi danymi zdrowotnymi, umieszczanymi np. przez Nokia (Withings) Health Mate, czy programy Fitness.
HealthKit i FHIR
Nowość polega na tym, że do Zdrowie wystarczy wprowadzić rekord w formacie FHIR, czyli takim, w jakim udostępniane są dane przez placówki medyczne. Jego przetworzeniem i prezentacją zajmie się już system. To bardzo duże ułatwienie!

FHIR a sprawa polska

Wygląda na to, że większość laboratoriów udostępnia już dane w formacie HL7 FHIR, a inne placówki zdrowia przynajmniej planują wdrożenie tego standardu. Jeżeli chcecie przekonać się sami, jak wygląda to teraz, to kliknijcie link: FHIR site:pl
Jest szansa, że jeszcze w tym roku zobaczymy sporo rozwiązań, które udostępnią wyniki nadań i inne nasze dane w aplikacji Zdrowie. To też spore pole do popisu dla rodzimych deweloperów. Ciekawe kto będzie pierwszy?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Paweł Nyczaj

    Nie ukrywam, że marzę o jednolitym standardzie danych zdrowotnych najlepiej na całym świecie. Jednak taka inicjatywa ma szansę tylko wtedy, gdy będzie dostępna także dla posiadaczy smartfonów z Androidem, choć w ich przypadku różnie wygląda kwestia bezpieczeństwa (niska dostępność aktualnej wersji systemu, opóźnianie aktualizacji w systemach customizowanych przez operatorów, często brak sprzętowej bezpiecznej enklawy itp.)