^

Siódme bety systemów, a w nich również przykra niespodzianka

Jaromir Kopp

14 sierpnia 2018

Wczoraj deweloperzy otrzymali dostęp do kolejnych bet macOS 10.14 Mojave, iOS 12, tvOS 12 i watchOS 5. Siódme bety systemów niestety pozbawiły nas grupowego FaceTime. Warto zauważyć, że ostatnie 2 bety pojawiły się tylko w tygodniowych odstępach, a iOS 12 b7 miał czkawkę. Dostęp do bety za pomocą OTA został czasowo zablokowany.

Na grupowe połączenia FaceTime jeszcze poczekamy

W połączeniu FaceTime miały teraz uczestniczyć nawet 32 osoby jednocześnie. Niestety Apple w obecnych betach iOS 12 i macOS Mojave usunął tę funkcję, obiecując że zostanie wprowadzona za pomocą aktualizacji „później, tej jesieni”.
Grupowe połączenia w FaceTime usunięte z macOS Mojave Grupowe połączenia w FaceTime usunięte z iOS 12
Przypomnę, że grupowe połączenia wideo były w systemie Mac OS X 10.4, dostępne już w 2004 roku. iChat pozwalał na jednoczesną konferencję audio-wideo do 4 osób i do 10 tylko audio.
Ostatnio, usuwanie przed premierą systemów nowych funkcji, to dość częsta praktyka u Apple. Podobnie było z AirPlay 2 i Wiadomościami w iCloud. Te ostatnie doszły do fazy finalnej dopiero za trzecim podejściem, znikając z 2 bet, w których były testowane.
Wygląda na to, że Apple bardzo nie chce niepotrzebnie podpaść użytkownikom niezbyt stabilnie działającą usługą lub odkrył inne problemy, których rozwiązanie zajmie mu więcej czasu. Możliwe jest również, że było to działanie z premedytacją. Apple potrzebowało informacji, jak testowane rozwiązanie sprawuje się w dość szerokim gronie czterech milionów betatesterów, a zebrane dane pozwolą lepiej dopasować infrastrukturę i oprogramowanie.
Na połączenia grupowe czekam z utęsknieniem. Pozwolą się one pozbyć Skype, który obecnie niestety jest często używany przeze mnie podczas narad np. redakcyjnych.

Problemy z wydajnością w iOS 12

Dziś rano dowiedziałem się, że dostęp do wersji OTA iOS 12 b7 został czasowo zablokowany. Powodem miały być problemy z wydajnością po instalacji w ten sposób. Sam tych problemów na sobie doświadczyłem. Przez ~ 5 minut po instalacji systemu uruchamianie aplikacji trwało nawet kilkanaście sekund. Jednak problem tak, jak się spodziewałem, minął sam po „dotarciu” i obecnie system działa bardzo stabilnie i szybko. Jak sprawuje się bateria, będę wiedział, mam nadzieję, że dopiero wieczorem.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Rytm

    Kto mądry instaluje bety na swoim głównym telefonie? Proszenie się o guza…