Wybierz Strona

Siódme bety systemów, a w nich również przykra niespodzianka

Siódme bety systemów, a w nich również przykra niespodzianka

  • 1
  • 14.08.2018
Jaromir Kopp

Wczoraj deweloperzy otrzymali dostęp do kolejnych bet macOS 10.14 Mojave, iOS 12, tvOS 12 i watchOS 5. Siódme bety systemów niestety pozbawiły nas grupowego FaceTime. Warto zauważyć, że ostatnie 2 bety pojawiły się tylko w tygodniowych odstępach, a iOS 12 b7 miał czkawkę. Dostęp do bety za pomocą OTA został czasowo zablokowany.

Na grupowe połączenia FaceTime jeszcze poczekamy

W połączeniu FaceTime miały teraz uczestniczyć nawet 32 osoby jednocześnie. Niestety Apple w obecnych betach iOS 12 i macOS Mojave usunął tę funkcję, obiecując że zostanie wprowadzona za pomocą aktualizacji „później, tej jesieni”.
Grupowe połączenia w FaceTime usunięte z macOS Mojave Grupowe połączenia w FaceTime usunięte z iOS 12
Przypomnę, że grupowe połączenia wideo były w systemie Mac OS X 10.4, dostępne już w 2004 roku. iChat pozwalał na jednoczesną konferencję audio-wideo do 4 osób i do 10 tylko audio.
Ostatnio, usuwanie przed premierą systemów nowych funkcji, to dość częsta praktyka u Apple. Podobnie było z AirPlay 2 i Wiadomościami w iCloud. Te ostatnie doszły do fazy finalnej dopiero za trzecim podejściem, znikając z 2 bet, w których były testowane.
Wygląda na to, że Apple bardzo nie chce niepotrzebnie podpaść użytkownikom niezbyt stabilnie działającą usługą lub odkrył inne problemy, których rozwiązanie zajmie mu więcej czasu. Możliwe jest również, że było to działanie z premedytacją. Apple potrzebowało informacji, jak testowane rozwiązanie sprawuje się w dość szerokim gronie czterech milionów betatesterów, a zebrane dane pozwolą lepiej dopasować infrastrukturę i oprogramowanie.
Na połączenia grupowe czekam z utęsknieniem. Pozwolą się one pozbyć Skype, który obecnie niestety jest często używany przeze mnie podczas narad np. redakcyjnych.

Problemy z wydajnością w iOS 12

Dziś rano dowiedziałem się, że dostęp do wersji OTA iOS 12 b7 został czasowo zablokowany. Powodem miały być problemy z wydajnością po instalacji w ten sposób. Sam tych problemów na sobie doświadczyłem. Przez ~ 5 minut po instalacji systemu uruchamianie aplikacji trwało nawet kilkanaście sekund. Jednak problem tak, jak się spodziewałem, minął sam po „dotarciu” i obecnie system działa bardzo stabilnie i szybko. Jak sprawuje się bateria, będę wiedział, mam nadzieję, że dopiero wieczorem.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Komentarz

  1. Rytm

    Kto mądry instaluje bety na swoim głównym telefonie? Proszenie się o guza…

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!