^

Apple Pay i autostradowe bramki, jak praktyka rozmija się z informacjami

Jaromir Kopp

9 sierpnia 2018

Nie tak dawno kolega Marcin zapytał mnie, czy na autostradzie A4 można za przejazd płacić za pomocą Apple Pay. Jak się domyślacie, wiedzę na ten temat miałem nikłą, bo nawet tak szybkich rowerów, jak moja Damka, na autostrady nie wpuszczają.

Pytanie do źródła

Oczywiście zawsze można zaryzykować i sprawdzić doświadczalnie działanie Apple Pay, ale po co spowalniać dodatkowo ruch na bramkach, gdy można dowiedzieć się wcześniej?
Ponieważ oficjalna storna Viatoll podaje jako dopuszczalne formy płatności tylko karty,
Viatoll oficjalne formy płatności
Marcin wysłał zapytanie oficjalne:

Czy na autostradzie A4 obsługiwane są płatności ApplePay lub inne tego typu płatności zbliżeniowe?
Z wyrazami szacunku / Best regards
Marcin […]

Dostał on oficjalną odpowiedź:

Poznań, dnia 8 sierpnia 2018 roku
Szanowny Panie,
w odpowiedzi na zgłoszenie wiadomość e-mail z dnia 4 sierpnia przesyłamy link do akceptowanych form płatności na odcinku autostrady A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica.
http://www.viatoll.pl/pl/pojazdy-osobowe-system-manualny/platnosci-i-stawki/akceptowane-formy-platnosci
Z poważaniem,
Centrum Obsługi Klienta viaTOLL
Odpowiedź została udzielona w imieniu Skarbu Państwa — Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Jak widać, link kieruje do cytowanej już strony, czyli typowe dla urzędników państwowych „przepchnięcie” sprawy bez „pochylenia” się nad problemem.
Marcin nie odpuścił i zadał kolejne pytanie:

Jakby nie patrzeć to ApplePay jest także formą płatności bez pinowej oraz symuluje działanie karty zbliżeniowej Visa i/lub MasterCard. Czy zamierzają Państwo wprowadzić tę formę płatności?
Z wyrazami szacunku / Best regards
Marcin […]

Jeszcze nie dostał odpowiedzi.

Oczywiście Apple Pay działa

Tam, gdzie oficjalnie dowiedzieć się nie można zbyt wiele, pomagają media socjalne. Wszelkie wątpliwości rozwiało pytanie na Twitterze. Norbert wyjaśnił, że w praktyce nie ma z tym problemów.


Czyli potwierdza się, że w Polsce praktycznie wszędzie gdzie są terminale zbliżeniowe, można płacić za pomocą Apple Pay. Wyjątkiem nadal jest, wyplata gotówki, ale to już sprawa prowizji i „kasy”, która zgadzać się musi, Apple pobiera prowizję od transakcji.
Na bramkach autostradowych musimy jedynie poprosić o podanie terminala, zresztą nawet płacąc kartą, chyba nikt rozsądny nie odda jej do obcych rąk.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. PATRYK

    Na autostradzie A2 kierunek Świecko gdy chciałem zapłacić poprzez Apple Pay pani w okienku powiedziała, że nie można płacić telefonem.