^

Apple przyłącza się do Thread Group! To wielka rzecz dla HomeKit

Jaromir Kopp

7 sierpnia 2018

Wiecie, czym zajmuje się Thread Grup? Ja do dziś nie wiedziałem. Więc nadszedł czas, aby się lekko podszkolić, bo niebawem z HomeKit, IoT i SmartHome będzie się działo dużo i to dobrego.

Łączność to największa bolączka HomeKit

Thread będzie lekarstwem nie tylko na problem łączności, a Apple postanowiło stać się członkiem (najwyższego poziomu) i sponsorem grupy zajmującej się rozwojem tego protokołu.
Obecnie HomeKit wspiera bezpośrednio dwie metody łączenia urządzeń automatyki domowej: IP (Wi-Fi i Ethernet) oraz Bluetooth. Obie mają swoje wady. Wi-Fi wymaga, aby taka sieć działała w danej lokalizacji i to sprawnie. Dodatkowo urządzenia z Wi-Fi zazwyczaj wymagają zasilania. Zużywają zbyt wiele prądu, aby „na baterii” mieć stale łączność.
Tego ostatniego problemu nie ma Bluetooth. W wersji LE urządzenia mogą działać na baterii miesiącami, a nawet latami. Wadą ich jest ograniczony zasięg, często tylko 10 metrów oraz chwilami dłuższy czas reakcji.
Są jeszcze „mosty”, które pozwalają na używanie urządzeń zgodnych z ZigBee, Z-Wave i innymi standardami łączności, ale Apple nie pozwala na powierzanie im funkcji związanych z bezpieczeństwem.

Co to jest Thread®?

To sposób komunikacji urządzeń IoT na zasadzie siatki stacji (mesh). Każde urządzenie może komunikować się z innymi będącymi w jego zasięgu, a one wiadomość mogą przekazać dalej do urządzeń poza bezpośrednim zasięgiem „nadawcy”. Co więcej, jeżeli w takiej siatce wypadnie jakiś element, to urządzenia znajdą obejście (jeżeli jest ich wystarczająco wiele).
Sprzętowo transmisja opiera się na falach radiowych w zakresach: 2,4 GHz, ~867 MHz lub ~920 MHz. Urządzenia mogące działać w protokole 802.15.4 (tak jak popularne ZigBee używane przez Ikea i Philipsa) i mające odpowiednio wydajne procesory szyfrujące da się programowo dostosować do wymagań Thread.
W transmisji używane jest IPv6 na bazie 6LoWPAN, a wszystkie połączenia są szyfrowane za pomocą AES oraz stosują „bankowej” jakości metody uwierzytelniania. W jednej sieci może być nawet ponad 250 urządzeń, które będą ze sobą utrzymywać kontakt. Do zasilania np. sensorów wystarczy pojedyncza bateryjka.

Kolejne wsparcie dla HomeKit!

Thread Group członkowie - sponsorzy
Wejście Apple do grupy Thread to wyjątkowo ważna wiadomość. Choć już Thread wspierają znaczące w IoT i Smart Home marki, to obecność Apple nada rozmachu rozwojowi protokołu i urządzeń z nimi zgodnych i co ważniejsze uleczy największe problemy HomeKit.
Jest jeszcze wiele pytań o to, jaką drogą będzie się to rozwijać. Apple musi zapewnić sposoby komunikacji pomiędzy swoimi urządzeniami (iPhone, iPad, ATV, HomePod), a siecią Thread. Może powstaną nowe „mostki”, choć jest szansa, że moduły Bluetooth w niektórych z obecnych urządzeniach będą mogły współpracować z Thread.
Akcesoria zgodne z Thread najprawdopodobniej nie będą automatycznie zgodne z HomeKit. Thread to sposób zapewniania łączności i narzędzi do transmisji danych. HomeKit jest zestawem protokołów komunikacji konkretnych urządzeń automatyki domowej. Mam nadzieję, że sprawa wyjaśni się za kilka miesięcy, choć możliwe, że na efekty poczekamy aż do kolejnego WWDC.
Więcej o Thread
Źródło: macobserver.com

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy