^

TSMC zaatakowane przez wirusa. Będą opóźnienia w dostawach iPhone'ów?

Jaromir Kopp

6 sierpnia 2018

W piątek wieczorem duża liczba linii produkcyjnych, największego wykonawcy układów scalonych na zamówienie, firmy TSMC została zaatakowana przez wirusa. Czy z tego powodu będą opóźnienia w dostawach iPhone’ów?

TSMC producent układów dla Apple

Obecnie to właśnie TSMC jest jedynym wykonawcą procesorów stosowanych w iPhone’ach i iPadach, a Apple jest jego najważniejszym, choć oczywiście nie jedynym, klientem.
Firma w niedzielę podała alarmującą informację o wirusie, który trafił do sieci komputerowej firmy w piątek i rozprzestrzenił się na maszyny używane do tworzenia układów scalonych i procesorów.
Nie podano szczegółów na temat źródła wirusa. TSMC uważa, że infekcję swoich systemów komputerowych spowodowało „nieprawidłowe działanie podczas instalacji oprogramowania na nowe narzędzia”. Proces przywracania produkcji rozpoczął się w sobotę. Powrót do pełnej wydajności planowany jest na dziś.
Ten wydawałoby się krótki okres przestoju, może spowodować opóźnienia, które będą nadrobione dopiero w przyszłym kwartale i prawdopodobnie obniżą dochód firmy o 250 milionów dolarów.
TSMC indywidualnie i w tajemnicy informuje swoich klientów o możliwych opóźnieniach oraz ustala z nimi plan działania. Być może, Apple jako kluczowy i prestiżowy klient będzie miał pierwszeństwo dostaw w tej trudnej sytuacji.
AKTUALIZACJA (źródło: patentlyapple.com)
Zidentyfikowany wirus komputerowy był odmianą WannaCry, powiedział Wei (CEO TSMC), dodając, że zainfekowane wirusami systemy komputerowe  doprowadziły firmę do unieruchomienia kilku fabryk, w tym najważniejszych wykonujących 12-calowe płyty krzemowe. Jednak TSMC udało się w już pełni odzyskać swoje moce produkcyjne, dodał Wei.
Wszystkie zainfekowane urządzenia, działały pod kontrolą „niezalatanych” Microsoft Windows 7.
Źródła: cnn.com reuters.com

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy