W piątek wieczorem duża liczba linii produkcyjnych, największego wykonawcy układów scalonych na zamówienie, firmy TSMC została zaatakowana przez wirusa. Czy z tego powodu będą opóźnienia w dostawach iPhone’ów?

TSMC producent układów dla Apple

Obecnie to właśnie TSMC jest jedynym wykonawcą procesorów stosowanych w iPhone’ach i iPadach, a Apple jest jego najważniejszym, choć oczywiście nie jedynym, klientem.

Firma w niedzielę podała alarmującą informację o wirusie, który trafił do sieci komputerowej firmy w piątek i rozprzestrzenił się na maszyny używane do tworzenia układów scalonych i procesorów.

Nie podano szczegółów na temat źródła wirusa. TSMC uważa, że infekcję swoich systemów komputerowych spowodowało „nieprawidłowe działanie podczas instalacji oprogramowania na nowe narzędzia”. Proces przywracania produkcji rozpoczął się w sobotę. Powrót do pełnej wydajności planowany jest na dziś.

Ten wydawałoby się krótki okres przestoju, może spowodować opóźnienia, które będą nadrobione dopiero w przyszłym kwartale i prawdopodobnie obniżą dochód firmy o 250 milionów dolarów.

TSMC indywidualnie i w tajemnicy informuje swoich klientów o możliwych opóźnieniach oraz ustala z nimi plan działania. Być może, Apple jako kluczowy i prestiżowy klient będzie miał pierwszeństwo dostaw w tej trudnej sytuacji.

AKTUALIZACJA (źródło: patentlyapple.com)

Zidentyfikowany wirus komputerowy był odmianą WannaCry, powiedział Wei (CEO TSMC), dodając, że zainfekowane wirusami systemy komputerowe  doprowadziły firmę do unieruchomienia kilku fabryk, w tym najważniejszych wykonujących 12-calowe płyty krzemowe. Jednak TSMC udało się w już pełni odzyskać swoje moce produkcyjne, dodał Wei.

Wszystkie zainfekowane urządzenia, działały pod kontrolą „niezalatanych” Microsoft Windows 7.

Źródła: cnn.com reuters.com

Może Cię zainteresować: