Wybierz Strona

TSMC zaatakowane przez wirusa. Będą opóźnienia w dostawach iPhone'ów?

TSMC zaatakowane przez wirusa. Będą opóźnienia w dostawach iPhone'ów?

  • 0
  • 06.08.2018
Jaromir Kopp

W piątek wieczorem duża liczba linii produkcyjnych, największego wykonawcy układów scalonych na zamówienie, firmy TSMC została zaatakowana przez wirusa. Czy z tego powodu będą opóźnienia w dostawach iPhone’ów?

TSMC producent układów dla Apple

Obecnie to właśnie TSMC jest jedynym wykonawcą procesorów stosowanych w iPhone’ach i iPadach, a Apple jest jego najważniejszym, choć oczywiście nie jedynym, klientem.
Firma w niedzielę podała alarmującą informację o wirusie, który trafił do sieci komputerowej firmy w piątek i rozprzestrzenił się na maszyny używane do tworzenia układów scalonych i procesorów.
Nie podano szczegółów na temat źródła wirusa. TSMC uważa, że infekcję swoich systemów komputerowych spowodowało „nieprawidłowe działanie podczas instalacji oprogramowania na nowe narzędzia”. Proces przywracania produkcji rozpoczął się w sobotę. Powrót do pełnej wydajności planowany jest na dziś.
Ten wydawałoby się krótki okres przestoju, może spowodować opóźnienia, które będą nadrobione dopiero w przyszłym kwartale i prawdopodobnie obniżą dochód firmy o 250 milionów dolarów.
TSMC indywidualnie i w tajemnicy informuje swoich klientów o możliwych opóźnieniach oraz ustala z nimi plan działania. Być może, Apple jako kluczowy i prestiżowy klient będzie miał pierwszeństwo dostaw w tej trudnej sytuacji.
AKTUALIZACJA (źródło: patentlyapple.com)
Zidentyfikowany wirus komputerowy był odmianą WannaCry, powiedział Wei (CEO TSMC), dodając, że zainfekowane wirusami systemy komputerowe  doprowadziły firmę do unieruchomienia kilku fabryk, w tym najważniejszych wykonujących 12-calowe płyty krzemowe. Jednak TSMC udało się w już pełni odzyskać swoje moce produkcyjne, dodał Wei.
Wszystkie zainfekowane urządzenia, działały pod kontrolą „niezalatanych” Microsoft Windows 7.
Źródła: cnn.com reuters.com

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!