Kategorie Archiwum

MacBook Air z Kaby Lake 8 generacji od Intela

Od kilku lat nie możemy doczekać się następcy MacBook Air. Nie tylko użytkownicy pragną odnowienia najtańszego przenośnego komputera Apple, ale również i producenci komponentów do ich produkcji. Wygląda na to, że opóźnieniom winny jest Intel. MacBook Air z Kaby Lake może jednak pojawić się niebawem.

„Apple potrzebuje swoich procesorów w laptopach jak powietrza”

Tak brzmi komentarz jednego z naszych czytelników zamieszczony pod artykułem „Intel® Power Gadget…”. Wygląda ba to, że w tych słowach nie ma nic na wyrost.
Intel ostatnio boryka się z serią opóźnień spowodowaną problemami z uruchomieniem seryjnej produkcji w architekturze 10 nanometrowej. Na tę zmianę, która spowoduje niższe zużycie energii przy tej samej wydajności czekało Apple z nowymi MacBookami. Jak wiemy, wersje Pro już zostały zaprezentowane. Jednak problemy Intela miały wpływ i na nie. Wersje 13″ otrzymały bardziej energooszczędne pamięci 2133 MHz LPDDR3. Niestety architektura Coffee Lake nie pozwala na więcej niż 16 GB takiej pamięci. Wersje 15″ mają bardziej prądożerne, ale wydajniejsze i pozwalające na obsługę 32 GB pamięci 2400 MHz DDR4.
Apple nie doczekało się 15-Watowych wersji Kaby Lake, choć czekając, nadwyrężało cierpliwość klientów i dostawców. W następcy MacBook Air z bardzo dużym prawdopodobieństwem zobaczymy procesory Kaby Lake R 8 generacji, które zostały oficjalnie zapowiedziane niecały rok temu.

Są i dobre wieści

Kaby Lake R wersjach mobilnych mają po 4 rdzenie, czyli dwa razy więcej niż obecne procesory stosowane w MacBooku Air, taktowanie od 1,7 GHz do 3,6 GHz (i5) oraz od 1,9 GHz do 4,2 GHz (i7). Układ graficzny też jest lepszy. To zapewni skokowy wzrost wydajności.
Głównym producentem obudów dla MacBooków jest Quanta. Analitycy zapowiadają wzrost jej dochodów na 4 kwartał tego roku. Oznacza to, że masowa produkcja MacBooków (Air) rozpocznie się dopiero po wakacjach. Takie wnioski płyną z cytowanego przez macrumors.com tajwańskiego Economic Daily News.
Mam nadzieję, że nowe tanie MacBooki otrzymają pełne wsparcie dla Thunderbolt 3. Nie spodziewałbym się w nich żadnych wodotrysków, jednak takie odświeżenie, przy prognozowanej cenie w okolicach 900$ uczyniłoby z „MacBook Air” świetnie sprzedający się komputer nie tylko dla masowego odbiorcy.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.