^

Synology – backup i nie tylko w środowisku Apple

Przemysław Marczyński

26 lipca 2018

Nie znam lepszego sposobu na ochronę moich danych jak serwer NAS. Urządzenia te potrafią przechowywać bezpiecznie duże ilości plików. Dzięki wykorzystaniu technologii RAID jeśli posiadamy kilka dysków mogą dla stuprocentowej pewności ochrony robić własne kopie danych. Do tego serwery NAS są coraz szybsze i wydajniejsze. Firma Synology na ostatnich webinarach zmienia jednak podejście do swoich urządzeń. Z serwerów gromadzących dane coraz mocniej zaczyna kłaść nacisk na rozwój aplikacji współpracujących z ich urządzeniami. Co dla użytkowników sprzętu Apple jest ważne te zmiany mocno integrują się z systemem macOS.

Co potrafi nowy system operacyjny Synology – DSM

synology-DSM-Apple
Wszystkie serwery Synology pracują pod kontrolą DSM (DiskStation Manager). W ostatnim czasie przeszedł on wiele zmian. Właśnie o tych przemianach które pozwalają użytkownikom sprzętu Apple zastąpić zaawansowany macOS Server jest ostatnia prezentacja tej firmy. Jeśli zastanawiacie się nad wykorzystaniem potencjału systemu macOS i jednocześnie zachowania pełnego dostępu do swoich danych to warto poświęcić 15 minut na poniższy film. Dowiecie się z niego jaki protokół wybrać do korzystania z serwera, jak wykonać kopie zapasowe i jak Synology może zastąpić macOS Server. Jednak dla mnie najciekawszą rzeczą jest zmiana filozofii Synology co do swoich rozwiązań. Powoli przestaje się mówić o NAS jako  Network Attached Storage – dodatkowej pamięci masowej na rzecz serwerow aplikacji – Network Application Server.

Co o samej prezentacji mówi jej autorka, Magdalena O’Dwyer, produkt manager Synology na terenie Polski, Bałtyki i Bałkany.

Podczas naszego webinara w lipcu omówiliśmy koordynację produktów firm Apple i Synology. Skoncentrowaliśmy się na aplikacjach i rozwiązaniach, w których Synology NAS może zastąpić serwer macOS. Przyjrzeliśmy się folderom współdzielonym i konfiguracji kopii zapasowych za pomocą Time Machine. Ponadto wyróżnione zostały rozwiązania Synology ułatwiające współpracę i sposoby, które pomogą zespołowi zwiększyć wydajność. Dodatkowe funkcje to CalDav Server oraz synchronizacja kalendarzy, serwera iTunes i wyszukiwania Spotlight.

Jeśli chcielibyście „na sucho” sprawdzić działanie systemu DSM możecie to zrobić wprost z przeglądarki pod tym adresem – demo.synology.com
Oficjalna strona Synology Polska – www.synology.com

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy