Nie wiem, jak do tego doszło, ale przegapiłem koniec Navigona. Navigon to pierwsza poważna nawigacja, która pojawiła się na iOS. Pamiętam, jak w czerwcu 2009 roku zastanawiałem się nad wydaniem 360 zł na jej zakup w App Store. Nie zastanawiałem się długo.
Te 360 zł okazały się jednymi z lepiej wydanych pieniędzy na aplikacje dla iPhone’a. Navigon Europe służył mi 9 lat i jeszcze posłuży.
Nie był to jakoś szczególnie intensywnie używany program, z racji moich rzadkich podróży samochodem. Jednak nawet na rowerze i podczas pieszych wędrówek po obcej okolicy był często moim przewodnikiem.
Przez 9 lat Navigon bardzo się rozwinął. Szybko dostał pełne wsparcie dla języka polskiego oraz kolejne funkcje ułatwiające używanie i poprawiające bezpieczeństwo nawigacji. Szybko dostępne były ograniczenia prędkości i ostrzeżenia o przekraczaniu, zgłaszanie fotoradarów, asystent pasa. Program nadążał za trendami w nawigacji, a nawet często w Polsce je wyprzedzał.
Tak jak napisałem, okazał się dobrą inwestycją, również z powodu kwartalnej aktualizacji map. W okolicach roku 2011 w programie pojawiła się opcja zakupu cyklicznej aktualizacji map „na dwa lata”. Przypomnę, że w App Store nie było w tamtych czasach subskrypcji. Skorzystałem z tej możliwości i aktualizację map mam dotąd i wg obietnic Navigona jeszcze przez dwa lata. Bez żadnych opłat dodatkowych.
Navigon był samodzielną firmą, jednak w 2011 roku został przejęty przez potentata w dziedzinie nawigacji: Garmina. I wyszło mu to wówczas na dobre.
Navigon i inne nawigacje z zapisanymi w pamięci mapami są przydatne wszędzie, gdzie nie mamy dostępu do internetu lub ten dostęp jest drogi. Dlatego przegapiłem informacje o zakończeniu rozwoju programu. Dopiero wczoraj, gdy z powodu serwisowania jednego z iPhone’ów, chciałem uruchomić Navigona na iPadzie Air LTE (ale bez karty SIM) okazało się, że mogę go znaleźć jedynie w „kupionych”. Program po instalacji przywitał mnie pożegnalną informacją, ale zadziałał bez problemów.
Garmin obiecuje, że dla obecnych posiadaczy Navigona nic się przez 2 lata nie zmieni. Dla tych, którzy mają wykupione aktualizacje map, będą one przez ten okres zapewnione. Jednak od 14 maja 2018 nie można już ani kupić programu, ani dokupić nowych funkcji np. nawigacji dla ciężarówek.
Więcej informacji: www.navigon.com
Do artykułu dołączam kilka zrzutów ekranu. Najstarsze, jakie znalazłem, pochodzą z 2011 roku.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.