^

Koniec Navigona… wiadomość spóźniona o 2 miesiące

Jaromir Kopp

24 lipca 2018

Nie wiem, jak do tego doszło, ale przegapiłem koniec Navigona. Navigon to pierwsza poważna nawigacja, która pojawiła się na iOS. Pamiętam, jak w czerwcu 2009 roku zastanawiałem się nad wydaniem 360 zł na jej zakup w App Store. Nie zastanawiałem się długo.

Navigon zniknął z App Store 14 maja 2018

Te 360 zł okazały się jednymi z lepiej wydanych pieniędzy na aplikacje dla iPhone’a. Navigon Europe służył mi 9 lat i jeszcze posłuży.
Nie był to jakoś szczególnie intensywnie używany program, z racji moich rzadkich podróży samochodem. Jednak nawet na rowerze i podczas pieszych wędrówek po obcej okolicy był często moim przewodnikiem.
Przez 9 lat Navigon bardzo się rozwinął. Szybko dostał pełne wsparcie dla języka polskiego oraz kolejne funkcje ułatwiające używanie i poprawiające bezpieczeństwo nawigacji. Szybko dostępne były ograniczenia prędkości i ostrzeżenia o przekraczaniu, zgłaszanie fotoradarów, asystent pasa. Program nadążał za trendami w nawigacji, a nawet często w Polsce je wyprzedzał.
Navigon 2011 rok
Tak jak napisałem, okazał się dobrą inwestycją, również z powodu kwartalnej aktualizacji map. W okolicach roku 2011 w programie pojawiła się opcja zakupu cyklicznej aktualizacji map „na dwa lata”. Przypomnę, że w App Store nie było w tamtych czasach subskrypcji. Skorzystałem z tej możliwości i aktualizację map mam dotąd i wg obietnic Navigona jeszcze przez dwa lata. Bez żadnych opłat dodatkowych.
Navigon był samodzielną firmą, jednak w 2011 roku został przejęty przez potentata w dziedzinie nawigacji: Garmina. I wyszło mu to wówczas na dobre.
Navigon i inne nawigacje z zapisanymi w pamięci mapami są przydatne wszędzie, gdzie nie mamy dostępu do internetu lub ten dostęp jest drogi. Dlatego przegapiłem informacje o zakończeniu rozwoju programu. Dopiero wczoraj, gdy z powodu serwisowania jednego z iPhone’ów, chciałem uruchomić Navigona na iPadzie Air LTE (ale bez karty SIM) okazało się, że mogę go znaleźć jedynie w „kupionych”. Program po instalacji przywitał mnie pożegnalną informacją, ale zadziałał bez problemów.
Navigon 2018 rok 1

Co teraz z Navigonem?

Garmin obiecuje, że dla obecnych posiadaczy Navigona nic się przez 2 lata nie zmieni. Dla tych, którzy mają wykupione aktualizacje map, będą one przez ten okres zapewnione. Jednak od 14 maja 2018 nie można już ani kupić programu, ani dokupić nowych funkcji np. nawigacji dla ciężarówek.
Więcej informacji: www.navigon.com
Do artykułu dołączam kilka zrzutów ekranu. Najstarsze, jakie znalazłem, pochodzą z 2011 roku.

Navigon 2011 rok 3

Navigon 2011 rok


Navigon 2011 rok

Navigon 2011 rok


Navigon 2013

Navigon 2013 rok


Navigon 2013 rok

Navigon 2013 rok


Navigon 2013 rok

Navigon 2013 rok


Navigon 2018 rok

Navigon 2018 rok

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. Pablo

  Witam po aktualizacji do iOS 12 wyrzuca mnie z navigona szkoda bardzo lubię ta nawigację

  • Jaromir Kopp

   W jakich sytuacjach? U mnie Navigon działa na iOS 12 i iOS 12.1

 2. pablo

  Ok to stawiam zegarek od nowa dziękuje za odpowiedz

 3. Pablo

  Stawiam system od nowa na iPhonie przepraszam za wcześnie jeszcze a czytałem artykuł o zegarkach Apple

 4. Pablo

  Właśnie wgrałem na nowo system i przywróciłem kopie (nie mam instalki bo nie zrobiłem sobie kopi :((( ) i znowu wyłącza mi.

 5. Pablo

  Udało mi się końcu.Pozdrawiam