^

Sharecuts strona dla przyszłych fanów Skrótów

Jaromir Kopp

23 lipca 2018

Skróty (Shortcuts) są jedną z ciekawszych i przez wielu nadal niedocenianych nowości w iOS 12. Choć jako samodzielna aplikacja nie potrafi wiele więcej niż Workflow, z którego się wywodzi, to w połączeniu ze skrótami Siri i większym dostępem do systemu pokaże pazurki. Dzięki serwisowi Sharecuts będziemy mogli łatwo dzielić się własnymi „skrótami” i pobierać inne, już gotowe.

Skróty (Shortcuts), następca Workflow

Ponad rok temu Apple przejęło Workflow, program do tworzenia skryptów i automatyzacji czynności w iOS. W iOS 12 przerobiona przez Apple aplikacja Workflow pojawi się pod nazwą Skróty. Zmienił się również jej wygląd, a program dostanie trochę więcej możliwości. Do tego w sukurs idą jej Skróty Siri.
Na razie z dobrodziejstw Skrótów mogą korzystać wyłącznie zarejestrowani deweloperzy z płatnym kontem. Skróty są w obecnej fazie dystrybuowane przez TestFlight wśród programistów, którzy zgłosili chęć testowania. Jednak można się spodziewać, że niebawem trafią i do bet publicznych.

Sharecuts: podziel się Skrótem

To bardzo interesująca inicjatywa. Serwis ma gromadzić „gotowce” i udostępniać je innym użytkownikom Skrótów. Nie tylko idea jest ciekawa. Aplikacja obsługująca stronę została napisana w Swift, a jej kod jest publicznie udostępniony na GitHubie.
W Skrótach, tak jak i w Workflow można tworzyć skrypty, które pobierają dane z różnych źródeł, przetwarzają je wg naszego pomysłu, a wynik działań możemy zobaczyć, wyeksportować lub przekazać do wybranego programu. W ten sposób stworzymy np. skrót, który z zaznaczonych obrazków stworzy animowanego GIFa i udostępni go w serwisie społecznościowym. Jak szeroki zakres możliwości mają Skróty, możecie już teraz ocenić, przeglądając gotowce zamieszczone na stronie: sharecuts.app.
Aby udostępniać własne Skróty, należy wypełnić formularz, w którym musimy opisać nasze dzieła. Po akceptacji dostaniemy specjalny kod API, który pozwoli na przesyłanie Skrótów do serwisu.
Przypomnę, że wiedza zdobyta przy programie Workflow jest nadal aktualna i warto zapoznać się z kursem Workflow zamieszczonym w naszym serwisie.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy