Wybierz Strona

Sharecuts strona dla przyszłych fanów Skrótów

Sharecuts strona dla przyszłych fanów Skrótów

  • 0
  • 23.07.2018
Jaromir Kopp

Skróty (Shortcuts) są jedną z ciekawszych i przez wielu nadal niedocenianych nowości w iOS 12. Choć jako samodzielna aplikacja nie potrafi wiele więcej niż Workflow, z którego się wywodzi, to w połączeniu ze skrótami Siri i większym dostępem do systemu pokaże pazurki. Dzięki serwisowi Sharecuts będziemy mogli łatwo dzielić się własnymi „skrótami” i pobierać inne, już gotowe.

Skróty (Shortcuts), następca Workflow

Ponad rok temu Apple przejęło Workflow, program do tworzenia skryptów i automatyzacji czynności w iOS. W iOS 12 przerobiona przez Apple aplikacja Workflow pojawi się pod nazwą Skróty. Zmienił się również jej wygląd, a program dostanie trochę więcej możliwości. Do tego w sukurs idą jej Skróty Siri.
Na razie z dobrodziejstw Skrótów mogą korzystać wyłącznie zarejestrowani deweloperzy z płatnym kontem. Skróty są w obecnej fazie dystrybuowane przez TestFlight wśród programistów, którzy zgłosili chęć testowania. Jednak można się spodziewać, że niebawem trafią i do bet publicznych.

Sharecuts: podziel się Skrótem

To bardzo interesująca inicjatywa. Serwis ma gromadzić „gotowce” i udostępniać je innym użytkownikom Skrótów. Nie tylko idea jest ciekawa. Aplikacja obsługująca stronę została napisana w Swift, a jej kod jest publicznie udostępniony na GitHubie.
W Skrótach, tak jak i w Workflow można tworzyć skrypty, które pobierają dane z różnych źródeł, przetwarzają je wg naszego pomysłu, a wynik działań możemy zobaczyć, wyeksportować lub przekazać do wybranego programu. W ten sposób stworzymy np. skrót, który z zaznaczonych obrazków stworzy animowanego GIFa i udostępni go w serwisie społecznościowym. Jak szeroki zakres możliwości mają Skróty, możecie już teraz ocenić, przeglądając gotowce zamieszczone na stronie: sharecuts.app.
Aby udostępniać własne Skróty, należy wypełnić formularz, w którym musimy opisać nasze dzieła. Po akceptacji dostaniemy specjalny kod API, który pozwoli na przesyłanie Skrótów do serwisu.
Przypomnę, że wiedza zdobyta przy programie Workflow jest nadal aktualna i warto zapoznać się z kursem Workflow zamieszczonym w naszym serwisie.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!