^

Shortcuts beta jest dostępna dla niektórych deweloperów!

Jaromir Kopp

6 lipca 2018

Zaprezentowana podczas WWDC miesiąc temu aplikacja Shortcuts jest uważana wraz ze skrótami Siri, jako jedno z najważniejszych „objawień” iOS 12. Teraz Shortcuts beta jest dostępna dla niektórych deweloperów.

Pożytek z przejęcie Workflow

Minął niewiele ponad rok od oficjalnego przejęcia przez Apple zespołu tworzącego aplikację Workflow. Shortcuts oraz skróty Siri są właśnie efektem tego transferu. Wszystko wskazuje na to, że połączenie siły i uniwersalności Shortcuts (Workflow) ze znacznie większym dostępem do zasobów i funkcji systemowych stanie się głównym atutem iOS 12.
Siri i jej skróty pozwolą na inteligentne uruchamianie wybranych funkcji o odpowiednim czasie i w odpowiednim miejscu, a Shortcuts umożliwi w prosty sposób, kreowanie bardziej złożonych zadań wymagających współpracy ze sobą wielu aplikacji, z których również Siri będzie mogła skorzystać.
Już jesienią, wraz z udostępnieniem iOS 12 bardzo przydadzą się doświadczenia zdobyte z Workflow. Koniecznie zapoznajcie się z serią poradników o Workflow zamieszczonych w naszym serwisie.

Niestety na razie tylko dla wybranych

Nie wystarczy mieć betę iOS 12. Nie wystarczy też płatne konto deweloperskie. Aby uzyskać dostęp do Shortcuts beta 1 trzeba jeszcze mieć „chody” u Apple.
Shortcuts beta jest dostępna dla niektórych deweloperów
Shortcuts jest udostępniana za pomocą TestFlight „na zaproszenie”. Chęć testowania aplikacji zgłasza się przez panel deweloperski, ale czy się otrzyma kod pozwalający na pobranie programu z TestFlight, decyduje Apple.

Co da się wywnioskować z informacji dołączonych do programu?

Shortcuts są lub będą zgodne z Workflow. Jeżeli przed instalacją Shortcuts mieliśmy w urządzeniu Workflow, to zapisane w niej zadania zostaną przeniesione do Shortcuts.
Shortcuts będzie w pełni zintegrowana ze skrótami Siri, ale obecnie jeszcze nie wszystkie funkcje działają, jak należy. Shortcuts za pomocą skrótów Siri, uruchomi inne programy przy zablokowanym ekranie (ta funkcja nie działa jeszcze w beta 1).
Mam nadzieję, że niebawem Apple uzna moje zasługi Mac-ewangelizacyjne i udzieli mi zaszczytu dostępu do Shortcuts. Wtedy będę mógł Wam udzielić bardziej konkretnych informacji.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Sebastian

    A pamiętam jak lekceważyłeś Workflow..