^
Kolejny miły drobiazg- Szybkie udostępnianie zdjęć w iOS 12

Kolejny miły drobiazg: Szybkie udostępnianie zdjęć w iOS 12

Jaromir Kopp

4 lipca 2018

Po 8 godzinach używania iOS 12 beta dev. 3 znajduję w niej więcej „plusów dodatnich” niż „plusów ujemnych”. Działa stabilniej, szybciej, a co do baterii wypowiem dopiero jutro, ale rokowania są pozytywne. Choć zmian nie ma wiele, to pojawiła się wśród nich miła niespodzianka: Szybkie udostępnianie zdjęć w iOS 12.

Udostępnianie to nic nowego

Od wielu lat mamy możliwość udostępniania zdjęć i filmów wprost z iPhone, iPada i aplikacji Zdjęcia na macOS. Jednak wcześniej nie było to takie proste. Należało stworzyć udostępniany album, nadać mu nazwę, określić warunki udostępniania i dopiero po kilku krokach mieliśmy link do dedykowanej strony w iCloud. Ta opcja, wygodna zwłaszcza przy dzieleniu się zdjęciami z innymi posiadaczami urządzeń Apple, nadal jest dostępna.

W iOS 12 będzie znacznie łatwiej i uniwersalnie

W trzeciej becie dla deweloperów pojawiła się w aplikacji Zdjęcia nowa metoda udostępniania. Teraz po wybraniu zdjęcia i puknięciu w ikonę udostępniania, możemy użyć opcji „Kopiuj łącze”. Uwaga: funkcja działa również dla wielu zdjęć i nawet filmów zaznaczonych jednocześnie.

Spowoduje to utworzenie linku do strony w iCloud, z której bezpośrednio można będzie pobrać pliki. Na stronie poza podglądem zobaczymy datę i miejsce (z grubsza i jeżeli jest dostępne) wykonania zdjęcia lub filmów. Jeżeli udostępniliśmy jednocześnie kilka zdjęć, to wyświetlana informacja jest „uśredniona”.

Z udostępnionej strony osoba, która otrzymała link, może pobrać wszystkie lub wybrane zdjęcia czy filmy. Są one skonwertowane do formatu jpg lub mp4 i mają niższą rozdzielczość. Dokładnie taką samą jak w przypadku udostępnianych albumów, czyli maks 1536 × 2048 oraz HD720p w przypadku filmów.

Link jest ważny przez miesiąc. W każdej chwili możemy sprawdzić, czym się dzielimy i ewentualnie zakończyć proces. Wystarczy wejść w Zdjęcia > Dla Ciebie i przejrzeć Ostatnio udostępniane.

Uwaga: Ta metoda zachowuje oryginalne nazwy plików, czyli jeżeli do zdjęć dodaliśmy np. w komputerze fotkę z pliku „brzydkie_zdjęcie”, to taką nazwę będzie miał plik pobrany po udostępnieniu. W pliku zachowane są również informacje o miejscu dokonania zdjęcia i pozostałe dane EXIF.

Na razie udostępnianie działa tylko w iOS 12, ale można się spodziewać, że trafi również do aplikacji Zdjęcia w macOS 10.14 Mojave.

Jak to działa możecie przetestować na moich zdjęciach:

https://beta.icloud.com/photos/0_4JP_FiFkKN0_7OnrQRlhvfQ#:nooverride

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy