Select Page

Kolejny miły drobiazg: Szybkie udostępnianie zdjęć w iOS 12

Kolejny miły drobiazg: Szybkie udostępnianie zdjęć w iOS 12

  • 0
  • 04.07.2018
Jaromir Kopp

Po 8 godzinach używania iOS 12 beta dev. 3 znajduję w niej więcej „plusów dodatnich” niż „plusów ujemnych”. Działa stabilniej, szybciej, a co do baterii wypowiem dopiero jutro, ale rokowania są pozytywne. Choć zmian nie ma wiele, to pojawiła się wśród nich miła niespodzianka: Szybkie udostępnianie zdjęć w iOS 12.

Udostępnianie to nic nowego

Od wielu lat mamy możliwość udostępniania zdjęć i filmów wprost z iPhone, iPada i aplikacji Zdjęcia na macOS. Jednak wcześniej nie było to takie proste. Należało stworzyć udostępniany album, nadać mu nazwę, określić warunki udostępniania i dopiero po kilku krokach mieliśmy link do dedykowanej strony w iCloud. Ta opcja, wygodna zwłaszcza przy dzieleniu się zdjęciami z innymi posiadaczami urządzeń Apple, nadal jest dostępna.

W iOS 12 będzie znacznie łatwiej i uniwersalnie

W trzeciej becie dla deweloperów pojawiła się w aplikacji Zdjęcia nowa metoda udostępniania. Teraz po wybraniu zdjęcia i puknięciu w ikonę udostępniania, możemy użyć opcji „Kopiuj łącze”. Uwaga: funkcja działa również dla wielu zdjęć i nawet filmów zaznaczonych jednocześnie.

Spowoduje to utworzenie linku do strony w iCloud, z której bezpośrednio można będzie pobrać pliki. Na stronie poza podglądem zobaczymy datę i miejsce (z grubsza i jeżeli jest dostępne) wykonania zdjęcia lub filmów. Jeżeli udostępniliśmy jednocześnie kilka zdjęć, to wyświetlana informacja jest „uśredniona”.

Z udostępnionej strony osoba, która otrzymała link, może pobrać wszystkie lub wybrane zdjęcia czy filmy. Są one skonwertowane do formatu jpg lub mp4 i mają niższą rozdzielczość. Dokładnie taką samą jak w przypadku udostępnianych albumów, czyli maks 1536 × 2048 oraz HD720p w przypadku filmów.

Link jest ważny przez miesiąc. W każdej chwili możemy sprawdzić, czym się dzielimy i ewentualnie zakończyć proces. Wystarczy wejść w Zdjęcia > Dla Ciebie i przejrzeć Ostatnio udostępniane.

Uwaga: Ta metoda zachowuje oryginalne nazwy plików, czyli jeżeli do zdjęć dodaliśmy np. w komputerze fotkę z pliku „brzydkie_zdjęcie”, to taką nazwę będzie miał plik pobrany po udostępnieniu. W pliku zachowane są również informacje o miejscu dokonania zdjęcia i pozostałe dane EXIF.

Na razie udostępnianie działa tylko w iOS 12, ale można się spodziewać, że trafi również do aplikacji Zdjęcia w macOS 10.14 Mojave.

Jak to działa możecie przetestować na moich zdjęciach:

https://beta.icloud.com/photos/0_4JP_FiFkKN0_7OnrQRlhvfQ#:nooverride

Może Cię zainteresować:

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poradnik do macOS

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!