Sprzedaż płyt CD z muzyką gwałtownie spada. Nic już nie powstrzyma tej tendencji. Pierwszy cios który nokautuje ten nośnik wykonał właśnie jeden z największych sklepów w Stanach Zjednoczonych. Best Buy podjął decyzję o zaprzestaniu sprzedaży muzyki na srebrnej płycie. 

Rynek CD w rozsypce

Niegdyś Best Buy był jednym z wiodących sprzedawców płyt w USA. Zarząd firmy zdecydował jednak, że już 1 lipca nośniki CD znikną ze sklepów. Szacuje się, że roczne przychody ze sprzedaży wyniosły zaledwie 40 milionów dolarów. W porównaniu do Spotify to wynik śmieszny, obrazujący skalę „problemu”. Tylko w pierwszym kwartale 2018 roku Spotify odnotowało przychód na poziomie 1,36 miliarda… Euro! W roku 2017 przychód firmy wyniósł 5 miliardów Euro. Ilość subskrybentów rośnie bardzo dynamicznie i wzrosła o 46% względem poprzedniego roku. Co ze sprzedażą płyt w Stanach Zjednoczonych? Odnotowuje kolejne spadki, tym razem o 18,5% dając tym samym przychód na poziomie 1,06 miliarda dolarów.

koniec-CD-2

Wszystkiemu winien Apple

Wprowadzając w 2003 roku cyfrowy sklep z muzyką – iTunes Music Store – Steve Jobs miał racje mówiąc „… iTunes oferuje rewolucyjne prawo do zgrywania nieograniczonej liczby utworów na iPody.”. Ta decyzja wywróciła cały muzyczny świat do góry nogami. Dziesięć lat później iTunes sprzedał 25 miliardów piosenek. Średnia ilość pobrań muzyki na minutę wynosiła wówczas 15 tysięcy utworów.

Dziś sam się zastanawiam jak to możliwe, że tak opornie podchodziłem do korzystania z usług streamingowych. Uwielbiałem płyty CD i cały rytuał ich słuchania. I znów wygrywa to co wygodne i proste. Dostęp do nieograniczonej liczby utworów w jednym miejscu. Możliwość odkrywania nowych brzmień i rozsądna cena. Także producenci głośników wyraźnie skierowali się w stronę usług „muzyki z sieci”. Każdy nowy amplitujer czy głośnik obsłuży Spotify i Apple Music. Nie widzę już żadnych argumentów za korzystaniem z płyt CD. Nawet stwierdzenia o braku internetu mnie nie przekonuje bo każdy utwór muzyczny mogę pobrać na iPhone’a lub iPad’a i słuchać go w dowolnej chwili i miejscu.

Źródło Bilboard

Może Cię zainteresować: