^

Google Pay w Niemczech, Sparkasse czeka na Apple

Tomasz Wołkowski

28 czerwca 2018

Google Pay wystartował w Niemczech. Jednak tylko nieliczni mogą korzystać w pełni z korzyści Google Pay, ponieważ liczba banków, które przystąpiły do programu jest bardzo mała. Sparkasse, chyba największy bank w Niemczech, na oficjalnym profilu Twittera wykluczyła możliwość integracji z Google Pay.

Mobiles Bezahlen zamiast Google

Zamiast tego Sparkasse zaprezentuje własną aplikację „Mobiles Bezahlen” (mobilna płatność) i w ten sposób da swoim klientom możliwość płacenia smartphonem.
 

System ten świetnie ma się wkomponować w życie codzienne w Niemczech, jednak udział tego rodzaju płatności w zakupach online nie będzie nawet w przybliżeniu taki jak Google Pay. Również w podróżach zagranicznych system ten ma nie być aż tak korzystny. Koniec końców płatności mobilne od Sparkasse mogą być właściwie postrzegane jako dodatkowa usługa, a nie jako główny system, który zatroszczy się o wszystkie nasze płatności, bez względu na okoliczności.

Google Pay vs Apple Pay w Niemczech.

A jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o nastawienie Sparkasse do Apple Pay?
 

Sparkasse określa możliwość przystąpienia do Apple Pay jako bardzo interesującą. Jeśli Apple Pay w końcu wystartuje w Niemczech, można oczekiwać, że Sparkasse będzie miało tą usługę w swojej ofercie. Dlaczego Apple Pay jest dobre, a Google Pay jest nie do przyjęcia dla jednego z największych banków w Niemczech?
Wydaje się, że dla Sparkasse różnica w modelu biznesowym Apple i Google odgrywa bardzo dużą rolę i nie chodzi tu o pieniądze. Znamienne jest, że to z Apple banki i operatorzy płatności muszą się dzielić prowizją, Google „zarabia” tylko na informacjach płynących z transakcji. Inaczej niż Google, Apple nie czerpie korzyści z reklam i danych swoich klientów, lecz finansuje się z handlu hardwarem, produktami ze swojego ekosystemu oraz własnymi usługami. Z tego też powodu jest stabilniejszym partnerem i do tego z „kręgosłupem moralnym”.

Co dalej z płatnościami mobilnymi w Niemczech?

Jeśli takie jest nastawienie jednego z największych banków w Niemczech, to nie rozumiem, dlaczego Apple Pay nie istnieje jeszcze w Niemczech? Zamiast tego, wpuszczono na rynek niemiecki Google Pay, do którego przystąpiło bardzo niewiele banków, a na dodatek, główni gracze wydają się być niezadowoleni z wejścia Google Pay na rynek niemiecki…. jak to Czesław Niemen śpiewał…
 

Należy zaznaczyć, że niemiecki rynek płatności bezgotówkowych, jest bardzo specyficzny na tle Europy i przeważają w nim swoiste dla Niemców rozwiązania.
Źródło: www.androidpit.de

Tomasz Wołkowski

Nazywam się Tomasz Wołkowski i od 2006 r. korzystam z rozwiązań firmy Apple, kiedy to kupiłem MacBooka White 13" , był to pierwszy komputer od Apple z procesorem Intela. Od tamtego czasu korzystam tylko z rozwiązań Apple. Teraz prowadzę swoją firmę, ale w dalszym ciągu znajduję czas na to, żeby śledzić wydarzenia, dotyczące firmy z Cupertino.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. Paweł Nyczaj

  Może wreszcie Apple Pay pojawi się w Niemczech. To byłby impuls do ekspansji Apple Pay na kolejne kraje

 2. Tomasz Wołkowski

  Mam wrażenie, że wszystkie ościenne państwa Niemiec już mają Apple Pay 🙂 ale tak, Apple Pay na pewno pojawi się w Niemczech. Po prostu taki kraj nie może sobie pozwolić na to, żeby takiej usługi nie było u nich. Takie jest moje zdanie.

 3. Szwejk

  A Czechy? Zostały znowu anektowane i już nie graniczą z Niemcami?

 4. Tomasz Wołkowski

  Szwejk – Napisałem, że mam takie wrażenie, a nie, że tak jest 🙂 pzdr

 5. Paweł Nyczaj

  @Tomasz Wołkowski i jeszcze Austria tez graniczy z Niemcami i nie ma Apple Pay. Choć jest to kraj zamożny, to dopiero od niedawna posiada oficjalny Apple Store w Wiedniu. Graniczące z Niemcami kraje Beneluksu oraz Liechtenstein także Apple Pay nie mają, choć podobno Apple Pay ma się niedługo pojawić w Holandii

 6. Tomasz Wołkowski

  @Paweł Nyczaj – no to chyba troszkę przesadziłem 🙂 Może to dlatego, że przyzwyczaiłem się, że jak coś dostajemy od Apple to jako jedni z ostatnich. Ale racja tutaj mój błąd.