^
Apple Pay w Polsce- pierwsze wrażenia

Apple Pay w Polsce: pierwsze wrażenia

Jaromir Kopp

19 czerwca 2018

Liczyłem na spory artykuł, ale niestety znów będę się musiał tłumaczyć naszemu szefowi od SEO za zbyt małą ilość znaków… po prostu działa to tak sprawnie i szybko, że wręcz niezauważalnie. Nawet na dalekiej prowincji.

Apple Pay i Apple Watch

Uwaga: poradnik Apple Pay znajdziecie tu: Jak dodać karty, jak używać, lista banków.

Tak jak się spodziewałem, to kolejna zaleta zegarka od Apple. Płacenie nim jest znacznie wygodniejsze niż iPhone’em. No może z wyjątkiem przypadków, gdy jakiś terminal jest tak umieszczony, że nie sięgniemy do niego wygodnie ręką.

Jak to się robi?

Informujesz sprzedawczynię, że płacisz zbliżeniowo, wciskasz dwa razy boczny przycisk (nie koronkę), pojawia się karta na ekranie zegarka. Możesz ją zmienić na inną palcem. Zbliżasz zegarek ekranem do terminala, czekasz (ułamki sekund), aż zegarek „tapnie” w rękę. I już możesz unieść ramię. Za chwilę terminal pokaże „akceptację” i tyle… no, chyba że komuś zabrakło środków. To był moment! Nawet nie zdołałem go dobrze uwiecznić na zdjęciach. Za to wyjątkowo poprosiłem o potwierdzenie – oprawię w ramki i będzie pamiątka!

Apple Pay potwierdzenie w Apple Watch

Informacja o transakcji pojawi się w powiadomieniach. W Wallet pojawi się po jakimś czasie. U mnie musiało minąć kilkanaście minut.

Apple Pay i iPhone z Touch ID

To też proste. Nie musimy nic wciskać, zwłaszcza gdy płacimy kartą domyślną. Jak wyżej, prosimy o płatność zbliżeniową, zbliżamy górę iPhone’a do terminala ekranem w naszą stronę. Powinna automatycznie pojawić się nasza karta domyślna (gdy sensory NFC się skomunikują). Jeżeli nią chcemy płacić, to przykładamy palec do czytnika. Jak nie to zmieniamy kartę (przesuwając po keranie) i dopiero potem przykładamy do czytnika palec. Proces można skrócić dla domyślnej karty, zbliżając iPhone do terminala z już umieszczonym palcem na czytniku. Ekran z kartami można wywołać w dowolnym momencie, wciskając dwa razy przycisk Home.

Apple Pay w Polsce- pierwsze wrażenia

Jak przebiega operacja w iPhone X, opisaliśmy w poradniku: Apple Pay w Polsce, jak dodać karty, jak używać, lista banków.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (8)
L

8 komentarzy

 1. lili

  Mam nadzieję, że jutro będą drugie, a pojutrze trzecie wrażenia. Po tyg nie zapomnijcie napisać podsumowania.

 2. Tomii

  Mając iP z Touch ID prostsze wydaje się być naciśnięcie 2 x home przy zablokowanym ekranie i przyłożenia do czytnika. Ale kto co lubi…

 3. Niebezpieczny

  Próbowałem dzisiaj dodać karty kredytowe VISA z Raifaissena oraz Pekao.
  Niestety bezskutecznie.

  Zadzoniłem więc do banku Pekao i dostałem informacje, że VISA nie przystapiła jeszcze do wsparcia Apple Pay i na razie będą działać tylko karty MasterCard. Kiedy VISA udostępni taką możliwość wówczas Bank od razu taką kartę będzie wspierać.

  Bank twierdzi, że żadna VISA nie powinna działać.

 4. Marcin

  Trzeba zaznaczyc rowniez ze Ci co nie korzystaja z touchid (w tym ja) moga po prostu wpisac kod i przylozyc telefon 🙂 nie jest to tak szybkie ale dziala rowniez :)! Plus tez taki, ze jak macie rozwalony touch id to tez dziala (sprawdzilem w drugim rozbitym iphonie) :)!

 5. QDS

  Jak płacę AW2 to nie mam transakcji w historii wallet. Minęła dobra godzina i pusto. W aplikacji mbanku płatności widnieją. Jak płacę telefonem, to od razu jest w historii. Jedno i drugie urządzenie było w zasięgu internetu i było połączone ze sobą. Co może być powodem?

 6. lakers

  Płacąc Apple Watch historii nie ma i na razie nie będzie. Tylko płacąc telefonem jest. Info sprawdzone.

 7. tomasz

  pl.tinypic.com/r/mts9ic/9 pl.tinypic.com/r/20j013c/9 pl.tinypic.com/r/2s5yxs8/9- chyba google chce przyćmić naszą premierę i odpalili polskiego Asystenta

 8. andrzej

  ja tam wole BLIKa – proste i skuteczne. Wpisujesz tylko kod i potem zatwierdzasz drugim kodem i już. Prosto i szybko. Z tym applePAY to tak : najpierw muszę znaleźć zegarek pod mankietem, potem muszę wymacać guziczek żeby go wcisnąć. Potem wicskam go raz a potem kolejny raz. POtem muszę się upewnić czy dobrze wcisnałem bo na wyświetlaczu pojawia sie karta. Potem musze wybrac karte jak mam ich kilka. Potem musze się nagimnastykowac żeby nadgarstkiem dotknąc dokładnie tam gdzie pan mi wskaże. Potem musze tłumaczyć że nie potrzebuję kodu ale pan i tak się uprze żeby wpisać. No i wreszcie zapłacone . CZY TO MA SENS ??