Select Page

Nowa beta watchOS 5! Apple naprawia błędy i wymienia nowe możliwości dla deweloperów

Nowa beta watchOS 5! Apple naprawia błędy i wymienia nowe możliwości dla deweloperów

  • 0
  • 11.06.2018
Jaromir Kopp

Przed weekendem pisałem o tarapatach, w jakie wpadli niektórzy deweloperzy (i nie tylko) po próbie instalacji bety watchOS 5. Niektórym z nich zegarki przestały się uruchamiać. Inni „szczęściarze” nie byli w stanie, tylko zainstalować bety.

Nowa beta watchOS 5

Problemy dotyczyły praktycznie tylko Apple Watch s2. Ja miałem sporo szczęścia i u mnie instalacja przebiegła bez problemu.
Dziś Apple ponownie odblokował możliwość pobierania profilu koniecznego do instalacji deweloperskich wersji testowych. Uzupełnił rownież informacje dołączone do tego wydania.
Deweloperzy, którym jak mi powiodła się instalacja pierwszego „wypustu” bety watchOS 5, dostali aktualizację, jednak nadal część zaanonsowanych podczas WWDC 2018 funkcji, nie działa. Nie ma jeszcze m.in. Walkie–Talkie.

Które funkcje Apple zachwala przed deweloperami

Interaktywne notyfikacje. Teraz aplikacje mogą do powiadomień dodawać przyciski realizujące specyficzne dla programu funkcje.
Dostęp do Tarczy Siri. Deweloperzy będą mogli tworzyć dodatki i skróty, z których skorzysta Siri podczas kompozycji swojej tarczy.
Nowy tryb pracy w tle. Teraz aplikacje na zegarek będą mogły odtwarzać dźwięk, pracując w tle. Do tego uzyskają możliwość transmisji plików z iPhone i sieci, sterowania odtwarzaniem i wybierania wyjścia audio.
Kontrola dźwięku. W aplikacjach będzie można dodawać kontrolki do sterowania głośnością i trybem odtwarzania.
Rozbudowane API dla treningów. Apple obiecuje, że nowe API pozwoli na szybsze i łatwiejsze tworzenie aplikacji „treningowych”, większą dokładność odczytywania danych oraz większą wydajność.
Wykrywanie choroby Parkinsona. Tak, to poważne schorzenie doczekało się własnego API, które pozwoli na wykrywanie i analizę wczesnych symptomów choroby. Dostęp do tego API wymaga dodatkowych uprawnień.
Na benefity wynikające z tych funkcji, będziemy musieli jeszcze poczekać do udostępnienia oficjalnej wersi systemu. Do tego czasu, deweloperzy nie będą mogli umieszczać w sklepie programów używających nowych funkcji. Mam nadzieję, że zyskają one przychylność programistów przyczynią się do powstania nowych, lepszych aplikacji na zegarek.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przegląd wakacyjny

Poradnik do macOS

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!