^

Monitory brajlowskie potanieją? Apple będzie wspierał nowy standard HID USB

Jaromir Kopp

1 czerwca 2018

Alfabet Braille’a jest sposobem zapisu treści dla osób niewidomych. Odczytuje się go za pomocą dotyku. Znaki składają się z 6 punktów, które mogą być wypukłe lub nie. Monitory brajlowskie potrafią wyświetlać jeden lub kilka wierszy takich dotykowych znaków i często są zintegrowane ze specjalną klawiaturą.

Standaryzacja

To, że możemy do Maców podłączać klawiatury, myszy czy sterowniki gier takie same jak do PC zawdzięczamy HID (human interface device class). Na szczęście od lat, Apple również się mu podporządkowuje. Jednak standard nie obejmuje wszystkich urządzeń pośredniczących pomiędzy komputerem (tabletem, smartfonem), a użytkownikiem. Te, które nie doczekały się normalizacji, sprawiają więcej problemów użytkownikom i wydawcom oprogramowania. Tak do tej pory było z monitorami brajlowskimi, które często wymagały specjalnego oprogramowania lub sterowników, co podrażało ich produkcję i komplikowało użycie oraz tworzenie zgodnego oprogramowania.
Jak podaje Businesswire, USB-IF organizacja zajmująca się standaryzację USB, opublikowała wczoraj standard HID dla monitorów brajlowskich.
USB-IF zrzesza na całym świecie ponad 1000 członków, w tym największych producentów systemów oraz sprzętu. W komunikacie dotyczącym nowego standardu zacytowano przedstawicieli Microsoftu i Apple, którzy ogłosili pełne wsparcie i zaangażowanie w rozpowszechnienie się nowej normy.

USB HID dla ekranów brajlowskich

Jest do bardzo dobra wiadomość dla wszystkich posługujących się alfabetem Braille’a. Standaryzacja zawsze skutkuje większą dostępnością zgodnych urządzeń i często niższą, dzięki konkurencji, ich ceną. Norma ułatwi również tworzenie oprogramowania, a część zadań związanych z obsługą ekranów i klawiatur Braille’a będzie mógł przejąć na siebie system operacyjny.
Przypomnę, że nawet iOS wspiera wiele z rozwiązań HID, np. klawiatury. Bardzo prawdopodobne jest, że nie tylko komputery Apple zaczną obsługiwać ten standard, ale trafi on również do iOS.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy