^

HomeScan for HomeKit, czyli jak rozmieścić urządzenia

Jaromir Kopp

22 maja 2018

HomeKit rośnie w siłę. Pojawia się na rynku coraz więcej urządzeń, a ich ceny są bardziej przystępne. Jednak jak każda technologia, również ta wymaga pewnej staranności. HomeScan for HomeKit pomoże rozlokować niektóre urządzenia.

Bluetooth lub IP

Urządzenia działające z HomeKit mogą porozumiewać się z nim za pomocą Wi-Fi, Ethernet (IP) lub Bluetooth. Dwie pierwsze metody wymagają połączenia radiowego lub kablowego z siecią lokalną. Bluetooth rządzi się swoimi prawami.

HomeScan for HomeKit sprawdza sygnał Bluetooth

Aaron Pearce miał pomysł na aplikację równie prosty, co przydatny. Dzięki jego programowi możemy sprawdzić, jaki silny jest sygnał Bluetooth naszych akcesoriów HomeKit, ale nie tylko. Aplikacja może wyświetlić informacje również o innych urządzeniach Bluetooth LE.
HomeScan for HomeKit, czyli jak ustawić urządzenia HomeKit iOS
Ważna uwaga. Jeżeli mamy w domu Apple TV 4/4k lub iPada w roli Centrum akcesoriów, to warto sprawdzić siłę sygnały urządzenia Bluetooth, właśnie w miejscu, gdzie się to Centum akcesoriów znajduje. Jeżeli nie ma nas w domu lub używamy automatyki, to właśnie Centrum akcesoriów, czyli iPad, Apple TV lub HomePod łączy się z urządzeniami Bluetooth i nimi steruje.
Autor programu pomyślał o takim teście i wprowadził w aplikacji powiadomienia głosowe. Dzięki temu możemy zostawić iPhone z włączonym HomeScan przy lub nawet na Apple TV, czy innym Centrum akcesoriów i udać się z urządzeniem HomeKit w przeznaczone dla niego miejsce, cały czas słysząc komunikaty o zmianie sygnały. Są one wygłaszane po polsku, jeżeli mamy wybrany taki język w systemie. Czasem niewielka zmiana lokalizacji lub wręcz ułożenia akcesorium może mieć wpływ na jego poprawną łączność. Poza komunikatami głosowymi HomeScan może pokazywać wykres zmian sygnału.
HomeScan for HomeKit, czyli jak ustawić urządzenia HomeKit watchOS
Posiadacze Apple Watch będą mieć jeszcze bardziej ułatwione zadanie, bo HomeScan for HomeKit ma aplikację zegarkową. Pokazuje ona stan sygnału testowanego urządzenia zmierzony przez iPhone w jego lokalizacji.
HomeScan for HomeKit kosztuje jedyne 5 zł i miał swoją premierę w poniedziałek.
 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy