^

Użytkownicy iPhone’a w sieci Play mają lepszą jakość dźwięku niż Android’owcy

Usługa VoLTE właśnie pojawiła się w sieci Play. Co ciekawe jest obecna tylko dla użytkowników sprzętu Apple. Od dziś użytkownicy iPhone’a będą zatem mogli pochwalić się lepszą jakością dźwięku niż osoby korzystające z „Zielonego Robocika”. Tym samym sieć Play dołącza do Orange i T-Mobile, które w swojej ofercie dostarczają już swoim użytkownikom technologię VoLTE. 

Czym jest VoLTE?

VoLTE to skrót od Voice over Long-Term Evolution (Głos po sieci LTE). Dzięki temu rozwiązaniu, połączenia głosowe odbywają się z wykorzystaniem najnowszej technologii LTE a nie tradycyjnej łączności GSM. Jakość połączeń powinna być lepsza, a samo wybieranie numerów ma działać znacznie szybciej. 

Jak skorzystać z VoLTE w Play?

Jeśli chcemy korzystać z możliwości jakie daje nam VoLTE w sieci Play musimy wykonać aktualizację ustawień operatora. Jeśli na ekranie telefonu pojawi się informacja o takiej konieczności należy postępować zgodnie z wytycznymi. Po prawidłowym wykonaniu operacji, ustawienia operatora otrzymają numer 32.1 (poprzednio była to wersja 32.0).

Czy mam już nową aktualizację ustawień operatora?

volte-play
W prosty sposób możemy zweryfikować czy nasz telefon posiada wersję ustawień pozwalającą na wykonywanie połączeń po LTE. Wystarczy wejść w Ustawienia / Ogólne / To urządzenie. Na liście danych wyszukujemy pole Operator. Po prawej stronie powinniśmy widzieć Play 32.1.

Włączamy VoLTE

Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze rozmowy przebiegają po sieci LTE, należy zwrócić uwagę czy informacja obok kresek zasięgu zmienia się na 3G w chwili gdy prowadzimy rozmowę. Jeśli tak się dzieje to znaczy, że funkcja VoLTE nie działa. Podczas rozmowy powinien być widoczny znaczek informujący o zasięgu LTE. Jeśli mamy ustawienia operatora Play o numerze 32.1 to należy jeszcze włączyć (jeśli w jakiś nieoczekiwany sposób została ta funkcja wyłączona) VoLTE. W Ustawieniach wchodzimy w opcje Sieć Komórkowa. Następnie wybieramy Opcje danych kom. / Włącz LTE -> Głosowy i danych. Po takim ustawieniu będąc w zasięgu LTE mamy dostęp do możliwości połączeń poprzez VoLTE.
Witryna operatora Play – www.play.pl

Przemysław Marczyński

Współautor książki "macOS. Proste Poradniki" - www.prosteporadniki.pl. O technologii pisze od ponad 15 lat. Tworzył podcasty o Apple.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. agaton

  Z czego się tu cieszyć? Że Play jako ostatni uruchamia VoLTE i jeszcze ogranicza go do iPhona? Już dawno reszta operatorów wypuściła tą usługę bez tak głupiego ograniczenia. Wolałbym żeby mój iPhone umożliwiał nagrywanie rozmów, jak to robią inne telefony.

 2. Nikodem

  Play jako ostatni? Ja mam iPhone’a w Plusie, więc o bajerach typu VoLTE czy Visual Voicemail mogę sobie tylko pomarzyć, a po każdej aktualizacji iOS znikają mi ustawienia MMS (które muszę ręcznie wpisywać).

 3. kj

  Lepsza jakość głosu? A jaki to ma kodek i bitrate, bo tego to już zapomnieli podać?

 4. Matrix

  VoLTE zużywa pakiet danych komórkowych dostępnych w ramach abonamentu czy dane wykorzystane na jego potrzeby są poza tą pulą?

 5. Adam

  Nie. VoLTE nie zużywa pakietu danych.

 6. Greg

  Niestety u mnie mimo nowego profilu operatora po wybraniu połączenia telefon przełącza się na 3G czyli VoLTE nie działa.