Jeżeli piekło jeszcze nie zamarzło to początek maja z pewnością przybliżył tę chwilę bowiem usługa SKY Q zadebiutowała na Apple TV, co prawda na razie tylko w Niemczech ale i tak jest to dobry znak na przyszłość.
A dlaczego to takie ważne? Tutaj łyk historii.
SKY to marka znana każdemu miłośnikowi telewizji. W latach 80tych gdy program “Bliżej Świata” lub “Teleexpress” publikował fragmenty teledysków (bo na pełne wersje nie starczało czasu antenowego :/) figurowało na nich w prawym górnym rogu własnie logo SKY. SKY Channel, przekształcone później w ONE to także kanał znany widzom programu “5–10–15” bo to właśnie tam można było zobaczyć – znowu we fragmentach – seriale “ALF” czy program młodzieżowy TJ Cat Show, co dodawało nieco kolorytu w naszej szarej telewizyjnej rzeczywistości.
Robiąc tutaj małą dygresję dodam iż pierwszą partnerką pluszowego kota TJ była Linda de Mol! Tak, ta pani mimo iż jest Holenderką pojawiała się także w brytyjskiej telewizji zanim jeszcze rozpoczęła karierę w RTL – dziewczyny na pewno pamiętają rywalizację ślubnych par w Traum Hochzeit. A to nazwisko stanie się znane kilka lat później za sprawą jej brata, którego spółka Endemol jest producentem “Big Brother” a przypomnę że działo się to po premierze “The Truman Show”.
Wracając do meritum – SKY był wówczas oknem na świat amerykańskich seriali i nie mogłem odżałować iż w 1993 roku został zakodowany gdy Rupert Murdoch zaczął wprowadzać usługę Multichannel.
Dzisiaj SKY TV, dawniej zwana BSkyB to satelitarny operator działający niezależnie w Wielkiej Brytanii,Hiszpanii,Niemczech i Włoszech. Co ciekawe w Hiszpanii nie jest dostępna usługa satelitarna a jedynie IPTV, a docelowo SKY zapowiada iż będzie rezygnował z oferty satelitarnej chcąc zapewnić klientom telewizję tylko i wyłącznie ‘po internecie’.
SKY Q to wspólna nazwa zarówno na usługę telewizyjno-internetową jak i dekodera umożliwiającego odbiór z satelity. Mimo iż klienci brytyjscy czasem narzekają, to z punktu widzenia polskiego widza, który skazany jest na dekodery Cyfrowego Polsatu, NC+ czy Orange SKY Q to rzeczywiście produkt premium. Niedawno dekodery dostały też wbudowaną opcję dostępu do Netflixa a także pojawiło się Spotify.
I tu dochodzimy do sedna sprawy – Sky niespecjalnie chyba lubi się z Apple bowiem niespecjalnie zależy mu na dystrybucji swoich treści poprzez tvOS App Store. Istniejąca usługa Now TV czyli mocno okrojona paczka kanałów posiada aplikację nie aktualizowaną od 3 lat, która w dodatku nie wspiera napisów (tutaj polecam przeczytać moją opinię na bestappletv.com). Jedyną aplikacją dostępną także w Polsce jest oczywiście SKY News. Najwidoczniej bowiem SKY uważa iż domyślnym urządzeniem do oglądania telewizji powinien być ich dekoder i nie chce by ludzie kupowali produkty konkurencji. Czy premiera SKY Q w Niemczech oznacza zmianę tej polityki? Całkiem prawdopodobne.
Na zakończenie dodajmy iż cała sprawa ma miejsce w bardzo specyficznym momencie. Właścicielem części udziałów w SKY jest FOX, więc chcąc nie chcąc firma stała się też częścią umowy przejęcia przez Disneya, w ramach której FOX do końca czerwca zobowiązał się dokupić resztę akcji. Transakcja nieoczekiwanie napotkała jednak problemy w Wielkiej Brytanii, w której regulator zatroszczył się o los Sky News a dodatkowa komplikacja pojawiła się niedawno.Chęć zakupu SKY zgłosił bowiem także największy konkurent Disneya czyli Comcast- właściciel m.in. NBCUniversal. Dla obu firm SKY należy do najbardziej pożądanych aktywów walka więc zapowiada się ciekawie.
Tym bardziej że z takim zapasem gotówki Sky będzie mógł udać się na zakupy – jedyne duże kraje europejskie w których nie jest obecny to Francja i Polska a chodzą plotki iż mógłby być zainteresowany zakupem Canal+.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.