^

SKY Q na Apple TV. Na razie tylko w Niemczech.

Sebastian Szwarc

4 maja 2018

Jeżeli piekło jeszcze nie zamarzło to początek maja z pewnością przybliżył tę chwilę bowiem usługa SKY Q zadebiutowała na Apple TV, co prawda na razie tylko w Niemczech ale i tak jest to dobry znak na przyszłość.
A dlaczego to takie ważne? Tutaj łyk historii.

SKY to marka znana każdemu miłośnikowi telewizji. W latach 80tych gdy program “Bliżej Świata” lub “Teleexpress” publikował fragmenty teledysków (bo na pełne wersje nie starczało czasu antenowego :/) figurowało na nich w prawym górnym rogu własnie logo SKY. SKY Channel, przekształcone później w ONE to także kanał znany widzom programu “5–10–15” bo to właśnie tam można było zobaczyć – znowu we fragmentach – seriale “ALF” czy program młodzieżowy TJ Cat Show, co dodawało nieco kolorytu w naszej szarej telewizyjnej rzeczywistości.
Robiąc tutaj małą dygresję dodam iż pierwszą partnerką pluszowego kota TJ była Linda de Mol! Tak, ta pani mimo iż jest Holenderką pojawiała się także w brytyjskiej telewizji zanim jeszcze rozpoczęła karierę w RTL – dziewczyny na pewno pamiętają rywalizację ślubnych par w Traum Hochzeit. A to nazwisko stanie się znane kilka lat później za sprawą jej brata, którego spółka Endemol jest producentem “Big Brother” a przypomnę że działo się to po premierze “The Truman Show”.

Wracając do meritum – SKY był wówczas oknem na świat amerykańskich seriali i nie mogłem odżałować iż w 1993 roku został zakodowany gdy Rupert Murdoch zaczął wprowadzać usługę Multichannel.

Dzisiaj SKY TV, dawniej zwana BSkyB to satelitarny operator działający niezależnie w Wielkiej Brytanii,Hiszpanii,Niemczech i Włoszech. Co ciekawe w Hiszpanii nie jest dostępna usługa satelitarna a jedynie IPTV, a docelowo SKY zapowiada iż będzie rezygnował z oferty satelitarnej chcąc zapewnić klientom telewizję tylko i wyłącznie ‘po internecie’.

SKY Q to wspólna nazwa zarówno na usługę telewizyjno-internetową jak i dekodera umożliwiającego odbiór z satelity. Mimo iż klienci brytyjscy czasem narzekają, to z punktu widzenia polskiego widza, który skazany jest na dekodery Cyfrowego Polsatu, NC+ czy Orange SKY Q to rzeczywiście produkt premium. Niedawno dekodery dostały też wbudowaną opcję dostępu do Netflixa a także pojawiło się Spotify.

I tu dochodzimy do sedna sprawy – Sky niespecjalnie chyba lubi się z Apple bowiem niespecjalnie zależy mu na dystrybucji swoich treści poprzez tvOS App Store. Istniejąca usługa Now TV czyli mocno okrojona paczka kanałów posiada aplikację nie aktualizowaną od 3 lat, która w dodatku nie wspiera napisów (tutaj polecam przeczytać moją opinię na bestappletv.com). Jedyną aplikacją dostępną także w Polsce jest oczywiście SKY News. Najwidoczniej bowiem SKY uważa iż domyślnym urządzeniem do oglądania telewizji powinien być ich dekoder i nie chce by ludzie kupowali produkty konkurencji. Czy premiera SKY Q w Niemczech oznacza zmianę tej polityki? Całkiem prawdopodobne.

Na zakończenie dodajmy iż cała sprawa ma miejsce w bardzo specyficznym momencie. Właścicielem części udziałów w SKY jest FOX, więc chcąc nie chcąc firma stała się też częścią umowy przejęcia przez Disneya, w ramach której FOX do końca czerwca zobowiązał się dokupić resztę akcji. Transakcja nieoczekiwanie napotkała jednak problemy w Wielkiej Brytanii, w której regulator zatroszczył się o los Sky News a dodatkowa komplikacja pojawiła się niedawno.Chęć zakupu SKY zgłosił bowiem także największy konkurent Disneya czyli Comcast- właściciel m.in. NBCUniversal. Dla obu firm SKY należy do najbardziej pożądanych aktywów walka więc zapowiada się ciekawie.
Tym bardziej że z takim zapasem gotówki Sky będzie mógł udać się na zakupy – jedyne duże kraje europejskie w których nie jest obecny to Francja i Polska a chodzą plotki iż mógłby być zainteresowany zakupem Canal+.

Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. Mariusz

    Właśnie przypomniało mi się, że na wrześniowej konferencji Apple prezentowało grę Sky, która pojawić miała się zimą. Za chwilę mamy lato, a gry nie ma…

  2. Paweł Nyczaj

    To byłoby ekstra, bo nie byłoby potrzeby zakupu dekoderów Sky. W Niemczech Sky oferuje dekodery satelitarne (nie wiem, czy także IPTV). Kiedyś ktoś oferował na Allegro nowy dekoder 4K niemieckiego Sky (oczywiście bez abonamentu) i patrząc na zdjęcia zauważyłem, że jest on produkowany w Polsce. Był to dekoder chyba firmy Pace. Ten dekoder miał gniazdo LAN i hotspot, ale na logikę wychodzi, że Apple TV z apką Sky w 100% taki dekoder zastąpi, o ile Sky zaoferuje IPTV. Zawsze byłby o jeden sprzęt mniej pod TV