Kategorie Archiwum

MacBook Air: dwie wiadomości…

Jak zazwyczaj w przypadku dwóch wiadomości jedna jest dobra, a druga jest zła. Przypomnę, że MacBook Air i7 z 2013 roku jest moim podstawowym i w zasadzie jedynym komputerem i nadal po niemal pięciu latach sprawuje się dobrze.

Tradycyjnie najpierw zła wiadomość

Złą wiadomość pochodzi od dostawców i producentów komponentów dla Apple. Wg przecieków, do których dotarł Digitimes, Apple rozesłał informację o przesunięciu masowej produkcji następcy MacBook Air na drugą połowę roku. Poprzednie doniesienia mówiły o drugim kwartale tego roku. Oznacza to, że nie zobaczymy nowej wersji na początku czerwca podczas otwarcia WWDC.

Dobra wiadomość

To ta sama wiadomość. Te informacje świadczą, że prędzej czy później pojawi się tani MacBook nadający się do pracy w przeciwieństwie do wersji 12″ i kosztujący w okolicach 800-1000$. Wiemy, że będzie (w końcu) wyposażony w ekran Retina.
Ze względu na przeznaczenie nie należy spodziewać się zbyt mocnych konfiguracji i bogatych możliwości ich wyboru. Byłbym wdzięczny, gdyby Apple pozwolił na wybór mocniejszego procesora (i7) oraz 16 GB RAM, ale za rozsądną kwotę, a nie jak w obecnych MacBook Pro 13″, gdzie taka rozbudowa konfiguracji czyni jego cenę porównywalną z 15″.
MacBook Air ostatni raz przechodził lekką aktualizację 3 lata temu. Od tego czasu prawie nic się nie zmieniło. Jednak nadal jest bardzo chętnie kupowanym komputerem ze względu na cenę, która u niektórych autoryzowanych sprzedawców potrafi spaść poniżej 3 800 zł. MBA ma wyjątkowo dobry stosunek ceny do wartości, a jego jedyną wadą jest brak ekranu Retina i Thunderbolt 3. Nadaje się do wielu zastosowań w tym nawet takich dość poważnych jak programowanie.

Inne złe wiadomości

Niestety wszystko wskazuje na to, że w tym roku nie zobaczymy też konfiguracji MacBook Pro 32 GB. Intel ma problemy z rozpoczęciem masowej produkcji procesorów mobilnych, mogących obsługiwać pamięci LPDDR4, a bez tego Apple nie upchnie 32 GB RAM w MacBookach.
Teraz rozumiecie, dlaczego czekam na własne procesory Apple w komputerach?

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.