^

Intel będzie głównym, ale nie jedynym dostawcą modemów dla Apple

Jaromir Kopp

26 kwietnia 2018

W tym roku pisaliśmy o planach wykluczenia Qualcomm z listy dostawców Apple. Firmy uwikłane są w spory dotyczące opłat licencyjnych. Układy Intela już znalazły zastosowanie w iPhone’ach i spisują się dobrze. Jednak Intel będzie głównym, ale nie jedynym dostawcą modemów.

Problem ze zmniejszaniem

Nowe modemy Intela są wykonywane w technologii 14 nm. Poprzednie były produkowane dla Intela w zakładach TSMC (tak, tej firmy, która wykonuje procesory dla Apple) w technologii 28 nm.
Nowa technologia to nowe wyzwania i na razie Intel ma dość znaczne ilości odpadów produkcyjnych, co ogranicza wydajność i podnosi koszty. Apple już wcześniej spodziewał się trudnego startu nowych linii produkcyjnych Intela i z tego powodu nie zrezygnował w całości z dostaw od Qualcomm.
Na szczęście poufne informacje zdobyte przez Fastcompany są optymistyczne. Intel powinien pokonać trudności i rozpocząć pełną produkcję na przełomie czerwca i lipca.

Intel to dobra zmiana?

Wygląda na to, że tak. Do tej pory to modemy Qualcomm sprawiały problemy w iPhone’ach, a dodatkowo coraz więcej plotek wskazuje na to, że Apple pierwszy raz wypuści na rynek iPhone’a ze slotami na dwie karty SIM, a takie rozwiązania oferuje Intel.
Intel ma również być w pełni gotowy na technologię 5G w przyszłym roku i ściśle współpracuje przy tworzeniu układów przeznaczonych dla modemów 5G z Apple.
Wygląda na to, że nawet gdy rozstaniemy się z procesorami Intel x86 w komputerach Apple, to firmy nadal będą współpracować, a Intel na modemach może zarobić nawet więcej niż na procesorach.
Źródła: FastcompanyAppleinsider

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy