Kategorie Archiwum

Fragmentacja systemów, czyli u Androida bez zmian, u nas 95%

Wśród deweloperów iOS krąży opinia, że „wypada” wspierać przynajmniej dwie wersje systemu, obecną i poprzednią. I zazwyczaj większość aplikacji tak jest pisana. A teraz wyobraźcie sobie, że takie zasady przyjęliby wydawcy aplikacji dla Androida. Fragmentacja systemów jednak im na to nie pozwoli.

93% do 30%

Według danych zaprezentowanych przez Statista dwie najnowsze wersje iOS (10 i 11) są zainstalowane na 93% urządzeń. A nie są to zbyt świeże informacje, bo pochodzą z końca stycznia tego roku. W przypadku Androida (początek lutego) dwa najnowsze wydania systemu, czyli Oreo i Nougat razem są zainstalowane na… 30% urządzeń. Systemy starsze niż 3,5 roku są w użytku na aż 42% urządzeń!

Obecnie jest trochę lepiej

Najnowsze dane zebrał serwis Apteligent. W iOS łączny udział dwóch najnowszych systemów nie zmienił się zbytnio, bo i pole do manewru miał niewielkie. Obecnie jest to 94,5%. Jednak iOS 11 zwiększył swoją obecność na iUrządzeniach z 65% do ponad 83%.

Android zyskał więcej, bo udział najnowszych dwóch wersji wzrósł o niemal 11%. Jednak nadal ponad 3,5-letnie systemy zajmują łączenie więcej niż 35%.

Sytuacja nie do pozazdroszczenia

O tym, że urządzenia z androidem szybko stają się niebezpieczne za sprawą braku aktualizacji, pisałem nie tak dawno. Największy z graczy na rynku androidowym, Samsung porzuca swoje „flagowce”, często już po 2-3 latach. Powoduje to używanie smartfonów ze starszymi systemami, które nie mogą liczyć nawet na łatki krytycznych luk bezpieczeństwa. Apple zazwyczaj wspiera urządzenia, które mają ponad 4, a nawet 5 lat.
Fragmentacja również nie jest korzystna dla programistów. Mają oni trzy wyjścia: Tworzenie „uśrednionych” programów, które zadowolą się starszymi systemami, ale nie będą korzystać z dobrodziejstw nowych. Znacznie większym nakładem pracy mogą pisać aplikacje, które zadziałają na starszych OS’ach, jednak bez niektórych funkcji, ale na nowych systemach skorzystają z ich dobrodziejstw. Trzecie wyjście to zawężenie grupy użytkowników, tylko do posiadających nowe systemy. Jak widać, deweloperzy iOS nie muszą iść na zbyt wielkie kompromisy dzięki szybkiej adaptacji nowości.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.