Select Page

64-bity w macOS, kolejne przypomnienia

64-bity w macOS, kolejne przypomnienia

  • 0
  • 12.04.2018
Jaromir Kopp

Wczoraj Apple ponownie rozesłał do deweloperów, monit o konieczności wysyłania do Mac App Store wszystkich aplikacji (nowych i aktualizacji) w wersji 64-bitowej już od czerwca. Oraz przypomniał o konieczności aktualizacji programów dystrybuowanych poza MAS. Wygląda na to, że 64-bity w macOS 10.14 będą obowiązkowe.

Czyszczenie i odcinanie ogonów

Przejście na 64-bity w iOS mamy już za sobą. Obyło się prawie bezboleśnie. Nieliczne porzucone przez deweloperów aplikacje stworzone wyłącznie dla 32-bitowych ARM w większości znalazły zamienniki. W ramach porządków Apple zapowiedział koniec wsparcia dla starych programów pisanych na Apple Watch dla watchOS 1, również w tym tygodniu. Teraz czeka nas oczyszczenie z 32-bitów w macOS.

Może być trochę trudniej

Pamiętajmy, że programy dla macOS możemy pobierać z dowolnego źródła i deweloperzy nie mają obowiązku dystrybucji za pomocą Mac App Store. Choć Apple zaprzestał wsparcia dla 32-bitowych procesorów Intela w 2011 roku wraz z nastaniem macOS 10.7, to wszystkie systemy do tej pory bez problemów i w sposób praktycznie całkiem niewidoczny dla użytkownika mogły jednocześnie obsługiwać aplikacje 32- i 64-bitowe. Taka sztuka nie udała się w Windows, który jeszcze do niedawna musiał mieć dedykowane wersje systemu i nadal sobie nie radzi w płynny sposób z obsługą różnych architektur.
Jednak wsparcie dla 32-bitowych programów pochłania zasoby i komplikuje system. Pozbycie się tego ogona, które nie powinno być bolesna dla użytkowników, odchudzi system i będzie miało pozytywny wpływ na jego wydajność. Zbiega się to w czasie z rewizją polityki Apple dotyczącej wydawania nowych systemów i kontroli jakości.
Beta macOS 10.13.5 ostrzega użytkowników uruchamiających aplikacje 32-bitowe (tak jak kiedyś robił to iOS 10). Jeżeli spotkacie się z takim ostrzeżeniem, to sprawdźcie, czy program nie ma już dostępnej aktualizacji, a gdy okaże się zapomniany przez dewelopera, to rozpocznijcie poszukiwania alternatywy.

Może Cię zainteresować:

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poradnik do macOS

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!